NBA

Ράπτορς - Μάβερικς 116-93: Το έκανε εύκολο στο τέλος το Τορόντο

Ο Πασκάλ Σιάκαμ των Ράπτορς
Ο Πασκάλ Σιάκαμ των Ράπτορς Ⓒ 2021 ROSS D. FRANKLIN/ASSOCIATED PRESS

Ανώτεροι και πιο ξεκούραστοι οι Ράπτορς, κράτησαν τον Ντόντσιτς στους 15 πόντους και με μπροστάρηδες τους Λάουρι-Σιάκαμ-Μπουσέ έφτασαν στην νίκη με 116-93.

Οι Ράπτορς δείχνουν να ρολάρουν την κατάλληλη στιγμή έπειτα από ένα κακό ξεκίνημα. Οι Μάβερικς το κατάλαβαν αυτό καλά, με τους Καναδούς να ξεσπούν στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν την νίκη με 116-93.

Με την τριάδα των Κάιλ Λάουρι (23 πόντοι), Κρις Μπουσέ (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Πασκάλ Σιάκαμ (19 πόντοι) να δείχνει τον δρόμο, το Τορόντο κατάφερε έπειτα από ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο να ξεφύγει με 75-61 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 16-2 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Έκτοτε, οι Μαβς - που είδαν τον Ρικ Καρλάιλ να αποβάλλεται στην πρώτη περίοδο - ήθελαν αλλά ήταν σαφές ότι δεν μπορούσαν να αναστρέψουν τα δεδομένα, ειδικά με τον Λούκα Ντόντσιτς σε κακή βραδιά (15 πόντοι) και μοναδική αντίπαλη απειλή τον Κρίσταπς Πορζίνγκις (23 πόντοι). Κάπως έτσι η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 8 πόντους στην τέταρτη περίοδο, με τους Ράπτορς να φτάνουν στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 47-47, 81-72, 116-93

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 19 (7/19 σουτ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι 13 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπέινς, Λάουρι 23 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασιστ), ΒανΒλίτ 6 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ, Μπουσέ 21 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπέμπρι, Γουατανάμπε, Τζόνσον 6 (1), Γλιν, Πάουελ 17 (1), Γουάτσον 3 (1), Τόμας 2, Ντέιβις 6

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πορζίνγκις 23 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ (0/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 6, Μπράνσον 13 (3), Ντόντσιτς 15 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζόνσον 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιγούντου, Μαριάνοβιτς, Μπερκ 17 (2), Τέρι, Μέι, Χίντον, Γκριν 4