NBA

Πίστονς - Σίξερς 110-114: Με το ζόρι με ηγέτη τον Εμπίντ

Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς
Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς Ⓒ 2021 CHRIS SZAGOLA/ ASSOCIATED PRESS

Οι Σίξερς τα... είδαν όλα κόντρα στους ουραγούς της Ανατολής - και χωρίς Γκρίφιν, Ρόουζ - Πίστονς, αλλά στο τέλος κατάφεραν έστω και οριακά να πάρουν την νίκη με 114-110 στο Ντιτρόιτ.

Οι Σίξερς έχουν το καλύτερο ρεκόρ στην Ανατολή (12-5) και οι Πίστονς το χειρότερο (3-13) και παρατάχθηκαν χωρίς τους Μπλέικ Γκρίφιν και Ντέρικ Ρόουζ. Παρόλα αυτά, βλέποντας κάποιος τον αγώνα δεν θα το καταλάβαινε αυτό, με την Φιλαντέλφεια να τα χρειάζεται πριν επιβληθεί με 110-114 στο Ντιτρόιτ.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ (και δύο κρίσιμες βολές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ), ο Μπεν Σίμονς με 20 πόντους και ο Τομπάιας Χάρις με 17 πόντους βοήθησαν τους Σίξερς να αποφύγουν το κάζο, κόντρα σε ένα Ντιτρόιτ που είχε 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Γουέιν Έλινγκτον με 17 πόντους.

Οι Πίστονς αποδείχθηκαν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί, φτάνοντας να προηγηθούν ακόμα και με 11 πόντους (39-28) στην δεύτερη περίοδο. Οι Σίξερς ωστόσο κατάφεραν αργά αλλά σταθερά να πάρουν το πάνω χέρι του αγώνα στην τρίτη περίοδο, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν με 88-99. Το Ντιτρόιτ όμως δεν τα παράτησε και πήγε τον αγώνα στον πόντο, με την Φιλαντέλφεια να χρειάζεται στο τέλος 4/4 βολές από τους Σίμονς και Εμπίντ για να "κλειδώσει" την νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-28, 63-61, 88-94, 110-114

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 11 (3/19 σουτ, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπέι 10 (2), Πλάμλι 7 (5 ριμπάουντ), Έλινγκτον 17 (4), Ράιτ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντουμπούγια 13 (1), Οκαγόρ 6, Στιούαρτ 8 (5 ριμπάουντ), Λι 2, Μίχαλιουκ 15 (3), Τζάκσον 11 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 17 (3), Γκριν 7 (1), Εμπίντ 33 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Σίμονς 20 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάρι 14, Χάουαρντ 5 (7 ριμπάουντ), Μάξεϊ 2, Θάιμπουλ, Μίλτον 8 (1), Κορκμάζ 8 (2)