NBA

Πίστονς - Νάγκετς 91-104: Κοντά στην 3η θέση της Δύσης το Ντένβερ με "τριπλό" Γιόκιτς

Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς
Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς Ⓒ 2021 NICK WASS/ASSOCIATED PRESS

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να σημειώνει ακόμα ένα triple-double, οι Νάγκετς επιβλήθηκαν με 104-91 των Πίστονς στο Ντιτρόιτ και χρειάζονται νίκη την τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου για να κατακτήσουν την 3η θέση της Δύσης.

Οι Νάγκετς των χιλίων προβλημάτων βρίσκονται κοντά στην κατάκτηση της 3ης θέσης στην Δύση. Παίζοντας όσο χρειαζόταν, το Ντένβερ νίκησε με 91-104 τους Πίστονς στο Ντιτρόιτ και πλέον με νίκη την τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου κόντρα στους Μπλέιζερς - ή ήττα των Κλίπερς από τους Θάντερ - θα κατακτήσει την 3η θέση.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ έδειξε τον δρόμο στο Ντένβερ, με τον Μάρκους Χάουαρντ να προσθέτει 20 πόντους και τον Μόντε Μόρις 15 πόντους. Ένα Ντένβερ που πρακτικά καθάρισε το παιχνίδι στην 3η περίοδο, δείχνοντας να θέλει την 3η θέση στην Δύση, κάτι που φαίνεται ότι δεν είναι προτεραιότητα για τους - ανταγωνιστές τους - Κλίπερς, οι οποίοι την ίδια στιγμή παρατάχθηκαν με τα... τρίτα στο Χιούστον και γνώρισαν την ήττα με 122-115 από τους Ρόκετς. Οι Νάγκετς υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία με τους Κλίπερς.

Για τους Πίστονς, που τους μένει ένα παιχνίδι για να ολοκληρωθεί το μαρτύριο της κανονικής περιόδου, ο Χαμίντου Ντιαλό είχε 18 πόντους και ο Τάιλερ Κουκ 17 πόντους ενώ ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις σημείωσε 16 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο) πριν αποχωρήσει με "σφίξιμο" στην γάμπα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 53-57, 74-87, 91-104

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μπέι 14 (2/10 τρίποντα), Οκαφόρ 13, Χέιζ 2 (1/8 σουτ, 7 ασίστ), Τζάκσον 11 (3/13 σουτ, 0/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντιαλό 18 (0/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κουκ 17 (5 ριμπάουντ), Λι, Σιρβίντις 16 (4)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Τσάντσαρ 11, Πόρτερ 9 (3/11 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιόκιτς 20 (15 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χάουαρντ 20 (2), Ρίβερς 8 (2), Γκριν 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νιάζι 8 (2), ΜακΓκί 6 (5 ριμπάουντ), Μπολ, Μόρις 15 (1), Χάρισον

Photo Credits: ⓒ 2021 Nick Wass/Associated Press