FIBA EUROPE CUP

Περιστέρι - Κραϊλσχάιμ 66-76: Πλήρωσε την αδράνεια του τέταρτου δεκαλέπτου

Ο Τέραν Πέτεγουεϊ με τη φανέλα του Περιστερίου
Ο Τέραν Πέτεγουεϊ με τη φανέλα του Περιστερίου EUROKINISSI

Το Περιστέρι πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την Κραϊλσχάιμ εντός έδρας με 66-76 για την 3η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Το κακό του ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που κόστισε στο Περιστέρι και ηττήθηκε από την Κραϊλσχάιμ με 66-76 για την 3η αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έμειναν χωρίς σκορ για 1,5 λεπτό στην αρχή της τελευταίας περιόδου και ενώ είχαν μειώσει τη διαφορά στους πέντε, έχασαν την ευκαιρία τους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Η Κραϊλσχάιμ εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες που της έδωσε η άμυνα των γηπεδούχων και με πρώτο σκόρερ τον Σορτς των 21 πόντων πήρε τη νίκη. Για το Περιστέρι, ο Πέτεγουεϊ ήταν εξαιρετικός και τέλειωσε το ματς με 15 πόντους όσους είχε και ο ΜακΚρί.

Το ισόπαλο σκορ των πρώτων λεπτών και το ελαφρύ προβάδισμα της Κραϊλσχάιμ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, μεγάλωσε στην αρχή του δεύτερου με την ομάδα του Περιστερίου να παγιδεύεται από την άμυνα των φιλοξενούμενων και να μην μπορεί να τελειώσει τις φάσεις στην επίθεση. Η διαφορά παρέμεινε σε διαχειρίσιμα επίπεδα για τους γηπεδούχους, που έκαναν προσπάθεια να μειώσουν περισσότερο τη διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου (45-51).

Με το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους να είναι πλέον στους πέντε πόντους, το Περιστέρι που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Πέτεγουεϊ, έκανε την ύστατη προσπάθεια να φέρει το ματς στα ίσα και να διεκδικήσει τη νίκη. Η διαφορά ωστόσο πήγε στους 12 πόντους αμέσως με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ για 1.5 λεπτό και να δέχονται γρήγορα επτά. Από εκεί και πέρα το Περιστέρι έχασε το ρυθμό του παρά την προσπάθειά του να κάνει κάτι καλό και να διεκδικήσει το ματς, με τη νίκη να πηγαίνει στους Γερμανούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καραμπίλετσεν, Γιούρτσεβιτς, Μπλαχούτ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 29-36, 50-55, 66-76

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΜακΚρί 15 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίλερ 9 (3), Μωραΐτης 3, Μορέιρα 12 (10 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 15 (3), Μπράουν 2, Χρυσικόπουλος 2, Χάγκινς, Κατσίβελης 2 (5 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6 (4 ριμπάουντ)

ΚΡΑΪΛΣΧΑΙΜ: Μπλεκ 7 (11 ριμπάουντ), Κοβάτσεβιτς, Ραντοσάβλιεβιτς 14 (2), Σάβατζ, Αριριγκουζόχ 6, Χάρις 9 (6 ριμπάουντ), Κοβάσεβιτς, Λασίσι 2, Λιούις 2, Σορτς 21 (10/14 δίποντα), Στάκεϊ (3).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/32 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 35 ριμπάουντ (24+11), 21 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κραϊλσχάιμ: 25/48 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 8/11 βολές, 37 ριμπάουντ (21+16), 17 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την επόμενη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup η Κραϊλσχάιμ υποδέχεται τους Μπάκεν Μπέαρς (3/11, 21:00) ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τη Τσμόκι Μινσκ (3/11, 19:00).