STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Ιωνικός 96-67: Ξέσπασε και ξεπέρασε το σοκ από τη Ρίτας

EUROKINISSI

Λίγες ημέρες μετά από την βαριά ήττα από τη Ρίτας, το Περιστέρι έδειξε χαρακτήρα και διέλυσε με 96-67 τον Ιωνικό για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Πληγωμένο από την εντός έδρας ήττα από τη Ρίτας και κυρίως από την κακή εμφάνιση απέναντι στους Λιθουανούς, το Περιστέρι στάθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (3/12) ξανά στα πόδια του. Νίκησε με 96-67 τον Ιωνικό για την 8η αγωνιστική της Basket League και έδειξε χαρακτήρα μετά από ένα άσχημο αποτέλεσμα που προκάλεσε αρκετή συζήτηση για την προσπάθεια που έγινε (ή δεν έγινε) στο ματς της τέταρτης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Στο 6-2 ανέβηκε το Περιστέρι (4-1 εντός και 2-1 εκτός έδρας), με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει πολλούς σε καλό απόγευμα, κυρίως στο κομμάτι της ενέργειας και της συνέπειας στο πίσω μέρος του γηπέδου. Στο 2-6 έπεσε ο Ιωνικός (2-2 εντός και 0-4 εκτός έδρας), που έκανε καλή προσπάθεια στο πρώτο μέρος, αλλά δεν ήταν έτοιμος για το τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν. Με 31 πόντους στον αιφνιδιασμό έκλεισε τον αγώνα το Περιστέρι, επίδοση που τα εξηγεί όλα για το αποτέλεσμα.

Σαν σίφουνας μπήκε στο ματς το Περιστέρι (18-4 στο 6'), με τον Ιωνικό να σκοράρει το πρώτο του καλάθι μετά από έξι λεπτά και 4/4 βολές. Το 26-17 της περιόδου βρήκε το Περιστέρι στα 17 ριμπάουντ, αλλά και στο 42% στα σουτ, την ώρα που η ομάδα της Νίκαιας είχε 3/17 σουτ (!) αλλά και 11/12 βολές και πέντε κλεψίματα που την κράτησαν όρθια. Το ματς άλλαξε εικόνα, έγινε πιο άγριο, όμως η ποιότητα των γηπεδούχων, το περισσότερο βάθος τους, το σκοράρισμα στον αιφνιδιασμό και η κυριαρχία του στη ρακέτα οδήγησαν στο 46-37 του ημιχρόνου που ήταν δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων.

Στην έναρξη του β' μέρους το Περιστέρι πάτησε το γκάζι και με ένα 15-2 σε τρία λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 (61-39), με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του και να συμβιβαστεί με την πραγματικότητα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με συνέπεια και με αποφασιστικότητα, όποιος κι αν έμπαινε μάτσαρε την ένταση του Σπανούλη και η τέταρτη περίοδος δεν είχε πια ενδιαφέρον, παρά μόνο για το τελικό σκορ. Ντένμον και Αγραβάνης ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου, ο Τερέλ Παρκς και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης οι δύο που διασώθηκαν από τον Ιωνικό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ξενικάκης, Χατζημπαλίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (9 ριμπάουντ σε 17:18), Φρανσίσκο 8 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντάνοβ 6, Ντένμον 15 (2), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζούστον 6, Φύτρος 3 (1), Μωραΐτης 6 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 7 (1), Κασελάκης 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 6, Σταυρακόπουλος 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Νούνιεζ Καστίγιο 10 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 7 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Χάμιλτον 7 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 15 (2), Λέισι 2 (1/6 σουτ), Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 2, Μάντζαρης 6 (1/8 σουτ), Παρκς 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/45 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 20/22 βολές, 59 ριμπάουντ (42 αμυντικά - 17 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 18/38 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 19/21 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική το Περιστέρι θα παίξει στη Ρόδο με τον Κολοσσό (10/12 στις 16:00), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί τον Άρη (11/12 στις 17:00).