ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι - Ήφαιστος 57-51: Κακό παιχνίδι με νικητές τους γηπεδούχους

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Την πρόκριση για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε το Περιστέρι, μετά την εντός έδρας επικράτηση επί του Ηφαίστου Λήμνου (57-51). Κακό θέαμα, άστοχα σουτ και λάθη συνέθεσαν την εικόνα της αναμέτρησης στο "Ανδρέας Παπανδρέου".

Το Περιστέρι πήρε το εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου (57-51) στο "Ανδρέας Παπανδρέου". Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, που κατάφερε να διεκδικεί το ροζ φύλλο αγώνα μέχρι τέλους, παρά τα απογοητευτικά ποσοστά του σε δίποντα (10/40) και τρίποντα (5/22).

Ο MVP

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος ήρθε από τον πάγκο στο δεύτερο μέρος κι έκανε σπουδαία δουλειά, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι, πάνω στο σημείο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελική αντεπίθεσή τους, οργάνωσε με ηρεμία το παιχνίδι του Περιστερίου και έπαιξε σπουδαίες άμυνες. Μέσα σε όλα, ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 12 πόντους (με 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 0/1 βολή) στα 16'06'' που έπαιξε, έχοντας ακόμη 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ήφαιστος Λήμνου ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, βρήκε λύσεις από τους κοντούς του, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακός στο μπροστινό μέρος του παρκέ. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν 5/17 εντός παιδιάς στην πρώτη περίοδο, ενώ στις τρεις επόμενες είχαν 10/45 σουτ. Χαρακτηριστικά παραδείγματα της επιθετικής δυστοκίας των νησιωτών ο Τζέρι Σμιθ (1/10 σουτ) και ο Σον Έβανς (2/13 δίποντα). Όχι ότι οι γηπεδούχοι πήγαν πολύ καλύτερα, αφού τελείωσαν το παιχνίδι με 10/20 βολές και 21/54 εντός παιδιάς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το θέαμα ήταν κάκιστο στο πρώτο μέρος, με πολλά λάθη και άστοχα σουτ από τους παίκτες των δύο ομάδων. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τα 0/7 δίποντα του Σον Έβανς και τα 0/4 τρίποντα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, με τον Ήφαιστο πάντως να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Με τον Τζέρεμι Σμιθ σε ρόλο πρωταγωνιστή, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, κυρίως γιατί κατάφεραν να απαγορεύσουν τους αιφνιδιασμούς και τις γρήγορες επιθέσεις των γηπεδούχων.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα (27-29), παρά το γεγονός πως ήταν κάκιστοι επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο (2/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 λάθη). Το Περιστέρι πήρε πολλά από τον Σκούτσι Σμιθ και τον Γουίλ Χάτσερ μέχρι την ανάπαυλα, αλλά με 1/10 τρίποντα δεν ήταν εφικτό να πάρει αυτό τα ηνία του ρυθμού.

Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν καλύτερη. Αμυντικά παρέμενε στα ίδια επίπεδα αποτελεσματικότητας, επιθετικά όμως έβρισκε λύσεις -ακόμη κι από εκεί που δεν το περίμενε. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έκανε ένα βήμα μπροστά, πέτυχε συνεχόμενους πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου και αποτέλεσε τον βασικό λόγο για τον οποίο το Περιστέρι έφτασε στο +9 (46-37) στο 30' της αναμέτρησης. Όσο για τον Ήφαιστο; Με 9/45 εντός παιδιάς, δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +13 (52-39) με 7'05'' για το τέλος του αγώνα, αλλά έκτοτε έβαλαν μόλις ένα (!) εντός παιδιάς καλάθι, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μαζέψουν τη διαφορά και να διεκδικούν τη νίκη. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρέθηκαν στο -4 (55-51) με ένα λεπτό για το τέλος, αλλά δεν σκόραραν ξανά.

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη (57-51) σε βάρος του Ηφαίστου και μαζί το εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν περισσότεροι από 1.000 οι φίλοι του Περιστερίου που βρέθηκαν στο "Ανδρέας Παπανδρέου" για τον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π. - Μαγκλογιάννης - Αναστόπουλος Αντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Σμιθ 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/1 βολή), Σκορδίλης 2 (1/4 δίποντα), Αγραβάνης, Μορέιρα 4 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 11 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρέι 2, Μόουζες 3 (6 ριμπάουντ).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης (0/3 τρίποντα), Έβανς 6 (2/13 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πελεκάνος 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2 (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Χάμοντς 6 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 16/32 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/20 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 8 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ήφαιστος Λήμνου: 10/40 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 16/21 βολές, 42 ριμπάουντ (28+14), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 τάπες.

Photo Credits: Eurokinissi