ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ

Πέλικανς - Σέλτικς 120-115: Ανατροπή και νίκη στην παράταση για την Νέα Ορλεάνη

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με τον Ζάιον Γουίλιαμσον
Ο Μπράντον Ίνγκραμ με τον Ζάιον Γουίλιαμσον Ⓒ 2021 GERALD HERBERT/ASSOCIATED PRESS

Οι Πέλικανς με μία σπουδαία ανατροπή, πήραν το θρίλερ στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού επικράτησαν των Σέλτικς (120-115), έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τους Ίνγκραμ και Γουίλιαμσον οι οποίοι πέτυχαν από 33 και 28 πόντους αντίστοιχα.

Μία σπουδαία ανατροπή πραγματοποίησαν οι Πέλικανς, αφού παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 24 πόντους, γύρισαν στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι, πέρασαν μπροστά και στην παράταση με τους καθοριστικούς Μπράντον Ίνγκραμ και Ζάιον Γουίλιαμσον, έφυγαν με την νίκη (120-115).

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της ημέρας, η ομάδα της Νέας Ορλεάνης δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς στο ματς, αφού από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως οι Σέλτικς ήλεγχαν τον αγώνα. Ο Τζέισον Τέιτουμ ο οποίος ήταν εξαιρετικός, είχε μπει ζεστά στο ματς, με τον ίδιο να βάζει μερικά δύσκολα καλάθια και να δίνει ένα προβάδισμα στην ομάδα του με +19 πόντους (47-66) λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους Πέλικανς να προσπαθούν και να θέλουν να ανατρέψουν τα πράγματα και τον Ζάιον Γουίλιαμσον (28 πόντους, 10 ριμπάουντ) να σκοράρει τους περισσότερους πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά παρέμενε μέχρι το τέλος της περιόδου στα ίδια επίπεδα. Στο ξεκίνημα του τετάρτου δωδεκαλέπτου, η ομάδα της Νέας Ορλεάνης μπήκε μεταμορφωμένη στο παρκέ και με ένα τρομερό σερί (παρά τη διαφορά των 24 πόντων στις αρχές της τρίτης περιόδου, 55-79), επέστρεψαν στον αγώνα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, όμως οι Κέλτες με τον Τζέισον Τέιτουμ να βάζει από κοντά το καλάθι, ισοφάρισαν σε 108-108, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες τόσο έξω από τα 7,25μ. όσο και μέσα στην ρακέτα, με τους Πέλικανς να ολοκληρώνουν αυτή την μεγάλη ανατροπή και να παίρνουν την νίκη (120-115), ανεβαίνοντας στο 13-17 στην κανονική διάρκεια του NBA.

Καλύτερος για τους νικητές ο Μπράντον Ίνγκραμ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 33 από 6/10 δίποντα, 5/12 τρίποντα, με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 32 από 7/17 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/13 βολές, με 9 ριμπάουντ 2 κλεψίματα και 2 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-30, 47-66, 74-90, 108-108, 120-115

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 33 (6/10 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμσον 28 (11/21 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερναγκόμεζ 6 (13 ριμπάουντ), Μπλέντσο 8, Μπολ 16 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χαρτ 17 (5/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Ρέντικ 4, Χέις 3, Λιούις Τζούνιορ, Αλεξάντερ-Γουόκερ 2, Μέλι 3, Άνταμς, Γκάμπριελ, Θόρνιουελ

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 32 (7/17 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τάις 5 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 14 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 25 (4/13 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Νέσμιθ 10, Οτζελέγιε 3, Γουίλιαμς 8 (13 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 4, Έντουαρντς, Φαλ, Γκριν, Τιγκ, Γουέιτερς, Γκ. Γουίλιαμς