NBA

Πέισερς - Γουίζαρντς 132-133: Ο Γουέστμπρουκ υπέγραψε το μεγάλο διπλό των "Μάγων"

Ⓒ 2021 DARRON CUMMINGS/ASSOCIATED PRESS

Σ' ένα παιχνίδι όπου ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής (έβαλε δύο κρίσιμες βολές και σταμάτησε τον ΛεΒέρτ στο φινάλε της παράτασης), οι Γουάσινγκτον Γουίζαρντς επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς στην παράταση (133-132) και ανέβηκαν στο 32-36 στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA. Εξωπραγματικός και ο Μπράντλι Μπιλ που έβαλε 50 πόντους αλλά δεν αγωνίστηκε στην παράταση λόγω τραυματισμού.

Στο 32-36 στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA ανέβηκαν οι Γουίζαρντς, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας στην παράταση των Πέισερς 133-132, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να κάνει τα πάντα για την ομάδα του, γράφοντας ιστορία, αφού έπιασε τον Όσκαρ Ρόμπερτσον στην πρώτη θέση των triple-double στην ιστορία του NBA.

Άτυχος της βραδιάς ο Μπράντλι Μπιλ, καθώς πέτυχε 50 πόντους, σε 39:27 που αγωνίστηκε, όμως τραυματίστηκε στον αριστερό του αστράγαλο και αναγκάστηκε να παρακολουθήσει την παράταση από τον πάγκο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα ισχνό προβάδισμα ενός πόντους λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους (63-62).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Πέισερς ανέβασαν ρυθμό, ξέσπασαν με ένα σερί 8-0 και με καλάθια του Σαμπόνις, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 101-92. Κάπου εκεί οι "Μάγοι" είχαν απάντηση με τον εξωπραγματικό Ράσελ Γουέστμπρουκ που έβαζε καλάθι όποτε ήθελε, ισοφάρισαν το ματς, ενώ είχαν την ευκαιρία να πάρουν και τη νίκη, όμως ο σούπερσταρ της Γουάσινγκτον αστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση στο φινάλε της τέταρτης περιόδου και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και με συνολικά 32 εναλλαγές προβαδίσματος, οι Γουίζαρντς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χάρη στις δύο ελεύθερες βολές του Γουέστμπρουκ και στην τρομερή άμυνά του λίγο αργότερα πάνω στον ΛεΒέρτ σε προσπάθεια για σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-33, 62-63, 101-92, 124-124, Παρ. 132-133

ΠΕΙΣΕΡΣ: ΜακΝτέρμοτ 11, Μπρισέτ 12, Σαμπόνις 30 (12/21 σουτ, 13 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), ΛεΒέρτ 35 (12/30 σουτ, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόλιντεϊ 6, ΜακΚόνελ 8 (6 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 7, Μάρτιν 5

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Μπιλ 50 (19/31 σουτ, 9/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 λάθος), Χατσιμούρα 13 (6 ριμπάουντ), Λεν 8 (10 ριμπάουντ), Νέτο 2, Γουέστμπρουκ 33 (11/26 σουτ, 8/9 βολές, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 2 μπλοκ, 7 λάθη), Σμιθ 7, Μπερτάνς 10, Χάτσισον, Γκάφορντ 6, Λόπεζ 4 (4 ριμπάουντ), Μάθιους