STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Προμηθέας 81-78: Ρεβάνς για το Κύπελλο με δώρο γενεθλίων από τον Τέρνερ

Ο Λούντζης μαρκάρει τον Τέρνερ σε φάση από το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Προμηθέα
Ο Λούντζης μαρκάρει τον Τέρνερ EUROKINISSI

Ο Έλστον Τέρνερ σημείωσε 28 πόντους ανήμερα των γενεθλίων του και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη επί του Προμηθέα (81-78) για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τον Δικέφαλο να παίρνει μια άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τρεις εβδομάδες μετά το θρίλερ του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ και ο Προμηθέας διασταύρωσαν εκ νέου τα ξίφη τους, αυτή τη φορά για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τον Δικέφαλο να επικρατεί (81-78) και να παίρνει μια άτυπη ρεβάνς για εκείνη την ήττα.

Ο Άρης Λυκογιάννης είδε τον Έλστον Τέρνερ να συνδυάζει την ημέρα των γενεθλίων του με μία τρομερή εμφάνιση (28 πόντους) και μαζί με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να κάνουν τη διαφορά για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, την ώρα που οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκλεισαν τον αγώνα με 5/23 τρίποντα και 9/16 βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή αμυντική συμπεριφορά, ο έλεγχος των ριμπάουντ και η ευστοχία στα σουτ δύο πόντων ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στον Προμηθέα να χτίσει ένα καλό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (13-18 στο 10'). Πολύ γρήγορα όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, με τον Έλστον Τέρνερ σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ του Άρη Λυκογιάννη πέτυχε συνεχόμενα καλάθια και σε συνδυασμό με την σπουδαία δουλειά που έκανε κοντά στο καλάθι ο Δημήτρης Κακλαμανάκης (7 ριμπάουντ), βοήθησε τον Δικέφαλο να επιστρέψει -για τα καλά- και να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο, όντας στο +7 (34-27) -την ίδια ώρα, ο Προμηθέας είχε 1/8 τρίποντα και 8 λάθη.

Το γεγονός πως ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε σημαντικά στο τρίτο δεκάλεπτο δεν δημιούργησε πρόβλημα στον ΠΑΟΚ. Ο Έλστον Τέρνερ συνέχισε να κάνει εξαιρετικά τη δουλειά του, οι γηπεδούχοι διατήρησαν υψηλά τα ποσοστά τους στα τρίποντα (τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 9/19 από τα 6μ75) και παρέμειναν σε θέση οδηγού (56-51), ενόσω οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν απογοητευτικοί στο περιφερειακό σουτ (3/15 τρίποντα).

Παρά τις όποιες προσπάθειες έκανε ο Χάρης Γιαννόπουλος στην τέταρτη περίοδο, το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια. Ο διεθνής φόργουορντ σημείωσε διαδοχικά καλάθια στα τελευταία τρία λεπτά, πλην όμως ήταν απελπιστικά μόνος. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με συνέπεια, πήραν πολλά από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και επιβλήθηκαν εν τέλει (81-78), για να πάρουν μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα - αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Πουρσανίδης Γ. - Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 8 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσαλμπούρης 3 (1), Κακλαμανάκης 15 (9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1), Μπιτς 3 (1), Κονατέ, Μαργαρίτης 5 (1), Κάρτερ 3 (1), Τέρνερ 28 (6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6, Έβανς 13 (1), Αγραβάνης Δ. 8 (6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου (0/3 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη, 4 κλεψίματα), Τζεράι Γκραντ 8 (6 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (1/5 τρίποντα), Αγραβάνης Γ. 2, Φορντ 4, Αθηναίου, Γιαννόπουλος 12 (3/5 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 17/35 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 17/22 βολές, 37 ριμπάουντ (32+5), 13 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 27/42 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 9/16 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 19 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, ο ΠΑΟΚ δίνει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο την ΑΕΚ (13/3, 17:00), ενώ ο Προμηθέας επιστρέφει στο "Δημήτρης Τόφαλος" για να υποδεχθεί τον Άρη (13/3, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi