STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Λάρισα 84-84: Ισόπαλο το φιλικό των δύο ομάδων πριν από την έναρξη της σεζόν

Ο Λαβ με τον Καράμπελα στο φιλικό του ΠΑΟΚ με τη Λάρισα
Ο Λαβ με τον Καράμπελα στο φιλικό του ΠΑΟΚ με τη Λάρισα EUROKINISSI

Με το ισόπαλο 84-84 έληξε το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Λάρισα εν όψεις της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Σε φιλικό ματς που έγινε στη Θεσσαλονίκη και το PAOK Sports Arena, ΠΑΟΚ και Λάρισα έμειναν στο ισόπαλο 84-84 με τις δύο ομάδες να επιλέγουν να μην παίξουν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό ματς της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη που πλέον στρέφουν την προσοχή τους στις επίσημες υποχρεώσεις τους στην Ελλάδα με το εντός έδρας ματς απέναντι στο Λαύριο.

Στο αγωνιστικό κόμματι, παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, η Λάρισα έβγαλε αντίδραση και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του ματς. Οι Θεσσαλοί πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό και δυναμικο τέταρτο δεκάλεπτο και με όπλο τους την άμυνα που "ξεκλείδωσε" και την επίθεση ισοφάρισαν το ματς.

Οι δύο ομάδες επέλεξαν να μην παίξουν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και συνεπώς το φιλικό έληξε με το ισόπαλο 84-84. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Λαβ με 13 πόντους ενώ για την Λάρισα ξεχώρισε ο Κρούμπαλι με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 41-33, 65-57, 84-84

ΠΑΟΚ : Χριστοδούλου 1, Λαβ 13 (1), Γκρίφιν 11 (1), Καμπερίδης Μ. 4, Καμαριανός, ΝτιΛέο 7 (1), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 16 (4), Κάρτερ 6 (1), Τζόουνς 10, Τολιόπουλος 12 (3), Γιάνκοβιτς 2, Ογκμπειντέ 2.

ΛΑΡΙΣΑ: Γουάσινγκτον 14 (2), Θρετ 9 (1), Κρούμπαλι 16 (1), Τσαϊρέλης 14, Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Ζάρας 5 (1), Φόρτσουν 8 (2), Σπαν 5 (1), Καράμπελας 13 (3).