STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 72-69: Γιάνκοβιτς και Τζόουνς έδωσαν τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο Γιάνκοβιτς απέναντι στον Αγραβάνη
Ο Γιάνκοβιτς απέναντι στον Αγραβάνη INTIME

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή με 72-69 και πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με όπλο του την άμυνα από το δεύτερο μισό του αγώνα και μετά και με την τριάδα των Γιάνκοβιτς, Τολιόπουλου και Τζόουνς να κάνει εξαιρετική δουλειά, ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη με 72-69 επί του Ηρακλή για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Γηραιός παρά το γεγονός ότι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, δεν κράτησε την καλή του εικόνα και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ντέρμπι.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη έκαναν εξαιρετική προσπάθεια ξεκινώντας από την άμυνα και με την τριάδα Ελλήνων γύρισε το ματς ξεσηκώνοντας το PAOK Sports Arena. Ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο να επιστρέψει στο ματς αλλά ο ΠΑΟΚ είχε βάλει τις βάσεις. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 15 πόντους ενώ για τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Τόνι Ντάγκλας με 16 πόντους.

Με back-to-back τρίποντα από Παπαδάκη και Ντάγκλας, ο Ηρακλής μπήκε με φόρα στο ντέρμπι και έκανε το ιδανικότερο ξεκίνημα στο ματς (0-8). Ο ΠΑΟΚ έδειξε να τα έχει χαμένα στα πρώτα λεπτά και σημείωσε τον πρώτο του πόντο έπειτα από 3.5 αγωνιστικά λεπτά με βολή του Τζόουνς (1-8). Η ομάδα του Λυκογιάννη συμμάζεψε τη διαφορά, μείωσε στους τρεις και πήγε στα αποδυτήρια υπολειπόμενος με τέσσερις πόντους (33-37).

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε αλλαγμένος από τα αποδυτήρια πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο ματς με τρίποντο του ΝτιΛέο και πίεσε στην άμυνα τον Γηραιό. Η εμπειρία και η ικανότητα του Ντάγκλας στο σκοράρισμα ήταν αυτή που κράταγε τον Ηρακλή στο ματς με την ομάδα του Σκουρτόπουλου ωστόσο να δείχνει ξεκάθαρα συγχυσμένη. Ο ΠΑΟΚ είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη, ωστόσο ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει με ένα κοντό σχήμα με τρία γκαρντ. Με κρίσιμο καλάθι του Τζόουνς ο ΠΑΟΚ κράτησε τη μικρή, αλλά καλή διαφορά του και πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Ζαχαρής, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 10 (1), Γκρίφιν 7 (5 ασίστ), ΝτιΛέο 12 (2/5 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Τζόουνς 15 (6/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 14 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπερίδης Μ, Καμαριανός, Καμπερίδης Γ, Τολιόπουλος 10 (2), Ογκμπέιντε 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης Γ 7 (6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 10 (2/6 δίποντα), Ντάγκλας 14 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαδάκης 6 (6 ασίστ), Λιντς 14 (6/12 δίποντα), Γούλριτζ 4, Σκορδίλης, Ντάνιελς 5 (3 ριμπάουντ), Τέιλορ 2, Τέρνερ 5 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 15/32 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 24/29 βολές, 40 ριμπάουντ (32+8), 15 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 17/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (31+7), 16 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League ο Ηρακλής έχει δύσκολο έργο απέναντι στον Ολυμπιακό στο Ιβανώφειο (24/10, 17:00, ΕΡΤ3 Live)) ενώ ο ΠΑΟΚ έχει ρεπό.