STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Ιωνικός 92-78: Πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πανηγυρίζει
Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πανηγυρίζει EUROKINISSI

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε του αξιόμαχου Ιωνικού με 92-78 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σημειώνοντας παράλληλα και την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στον αξιόμαχο Ιωνικό του οποίου επικράτησε με 92-78 για το ματς που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Νίκαιας πίεσε όσο μπορούσε τους πράσινους, με την ομάδα του Πρίφτη όμως να εξασφαλίζει μία διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Φλόιντ να κάνει αλάνθαστο ματς με 6/6 σουτ, ο Παναθηναϊκός έπαιξε άμυνα ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό και περιόρισε τον εξαιρετικό Τζέρμαν του πρώτου μισού. Ο Ιωνικός από την άλλη πλευρά στηρίχτηκε στους Έλληνες που μαζί με τον Τζέρμαν έκαναν ό,τι μπορούσαν προκειμένου να περιορίσουν και να δυσκολέψουν τον Παναθηναϊκό.

Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Παπαπέτρου με 19 πόντους που μίλησε στα κρίσιμα σημεία και ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό, ενώ εξαιρετικός, ιδιαίτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Οκάρο Γουάιτ με 16 πόντους. Για τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Τζέρμαν με 25 πόντους ενώ πολύ καλός για ακόμα ένα ματς ήταν ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 13.

Ντεμπούτο με την φανέλα του Παναθηναϊκού έκανε και ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας που μπήκε αλλαγή στο τέταρτο δεκάλεπτο και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο. Για τους πράσινους δεν αγωνίστηκε ο Παπαγιάννης προκειμένου να προστατευτεί εν όψει της συνέχειας καθώς είχε θέμα με τη μέση του στο προηγούμενο διάστημα.

Παρά το δυναμικό του ξεκίνημα στο ματς, εκεί που προηγήθηκε με 14-6, ο Παναθηναϊκός είδε τη νεανική ομάδα της Νίκαιας να κάνει την ανατροπή και να φέρνει το ματς στα ίσα (19-19) πιέζοντας τους πράσινους στην άμυνα και με τον Τζέρμαν να παίρνει το βάρος στην επίθεση. Με ένα σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα στο ματς εκμεταλλευόμενος τα άστοχα σουτ του Ιωνικού. Ο Τζέρμαν ήταν εκείνος που με 14 πόντους σε 18 αγωνιστικά λεπτά κρατούσε ζωντανό τον Ιωνικό. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έστω και δύσκολα βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια στο +6 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Φλόιντ.

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες έμειναν για σχεδόν 1,5 λεπτό χωρίς σκορ, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και πήγε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα αναγκάζοντας τον Σεγκούρα σε τάιμ άουτ. Ερχόμενος από το τάιμ άουτ, ο Ιωνικός έδειξε σημάδια ανάκαμψης, δεν παράτησε το παιχνίδι και μπήκε πάλι στο παρκέ θέλοντας να δυσκολέψει όσο περισσότερο μπορεί τον Παναθηναϊκό.

Με δέκα λεπτά να απομένουν για να ολοκληρωθεί το ματς, ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την άμυνά του μέσα από την οποία βρήκε ρυθμό και στην επίθεση. Ο αρχηγός, Ιωάννης Παπαπέτρου βγήκε μπροστά την ώρα που και ο Γουάιτ έδωσε επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό και με τους μικρούς να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, οι πράσινοι έφτασαν στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Παπαπέτρου 19 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 16 (5/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φλοίντ 13 (6/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 16 (3/9 τρίποντα), Μέικον 9 (4 ασίστ), Καββαδάς (6 ριμπάουντ), Κασελάκης, Αβδάλας, Μαντζούκας (2), Σνατ-Ρος 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις (4 λάθη), Κολοβέρος 13 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέρμαν 25 (5/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γόντικας 7, Χουγκάζ 7 (0/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αρσενόπουλος 5, Μούρτος 6, Αθηναίου 7 ( 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιουζέλης 5 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 22 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 19/42 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/22 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 13 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Ιωνικός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου (23/10, 17:00), ενώ ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Περιστέρι (24/10, 20:00).