STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Περιστέρι 79-67: Κέρδισε κι ας είχε ακόμη το μυαλό στο Βελιγράδι

EUROKINISSI

Το Περιστέρι έφτασε τον Ολυμπιακό στα όριά του, τρία σερί τρίποντα σε ενάμισι λεπτό αρκούσαν όμως για να δώσουν ώθηση στους ερυθρόλευκους και να τους οδηγήσουν στη νίκη (79-67) στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στα playoffs της Stoiximan Basket League.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε δίχως ενέργεια, διάθεση και καθαρό μυαλό στο πρώτο παιχνίδι μετά από το Final Four του Βελιγραδίου, είδε το Περιστέρι να είναι κάτι παραπάνω από απειλητικό, βρήκε όμως τον τρόπο να πάρει τη νίκη.

Τρία σερί τρίποντα (δύο από τον Κώστα Σλούκα κι ένα από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη) σε ενάμιση λεπτό από το 35' μέχρι το 37' έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία απέκτησε σε εκείνο το σημείο διαφορά ασφαλείας (+7 στο 37') και έβαλε τις βάσεις για την πρώτη νίκη (79-67) στην προημιτελική σειρά της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 30'42'' συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους (με 5/15 σουτ και 7/9 βολές) και 5 ασίστ. Για το Περιστέρι, ο Τέραν Πέτεγουεϊ είχε μεν 19 πόντους (με 7/19 σουτ), μόλις τρεις εξ αυτών όμως μπήκαν στο δεύτερο μέρος. Με 14 πόντος (με 5/17 σουτ), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ έκλεισε το παιχνίδι ο Δημήτρης Μωραΐτης.

Παρεμπιπτόντως, ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε δίχως τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος απείχε από την τελευταία προπόνηση λόγω προσωπικού προβλήματος.

Το μυαλό του Ολυμπιακού είχε μείνει στο Βελιγράδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, γεγονός που έφερε το γρήγορο τάιμ άουτ και την έκρηξη του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ούτε αυτό βέβαια άλλαξε την κατάσταση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν το Περιστέρι να βρίσκει ρυθμό και με όπλο τα τρίποντα να φτάνει στο +12 (11-23) στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρά την αστοχία που ακολούθησε για τα επόμενα επτά λεπτά μάλιστα, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς διατηρήθηκε σε θέση οδηγού, χάρη στην εκτελεστική ικανότητα του Τέραν Πέτεγουεϊ (16 πόντοι με 6/10 σουτ στο ημίχρονο). Το πρώτο μέρος έκλεισε με το Περιστέρι στο +7 (28-35) και τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος τόσο στα δίποντα (7/16) όσο και στα τρίποντα (3/12).

Μετά την ανάπαυλα, άπαντες περίμεναν πως οι γηπεδούχοι θα εμφανιστούν πολύ καλύτεροι, με περισσότερη ενέργεια και διάθεση να "τελειώσουν" το παιχνίδι. Η εικόνα στο μπροστινό μέρος του παρκέ ήταν ελαφρώς βελτιωμένη, τα προβλήματα στην άμυνα παρέμεναν όμως -ο Δημήτρης Μωραΐτης ήταν πλέον η αιχμή του δόρατος για το Περιστέρι. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν εξόχως ανταγωνιστικοί, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 (51-54 στο 30').

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της τέταρτης περιόδου, δεδομένου πως οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έβρισκαν -με κάθε αφορμή- τον τρόπο να χτυπήσουν την αντίπαλη άμυνα. Ο Ολυμπιακός όμως, πήρε βαθιά ανάσα λίγο μετά από τα μισά του δεκαλέπτου, χάρη σε τρία σερί τρίποντα (δύο από τον Κώστα Σλούκα κι ένα από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη) σε ενάμιση λεπτό, με αποτέλεσμα το +7 (69-62 στο 37').

Κάπου εκεί γράφτηκε επί της ουσίας ο επίλογος της αναμέτρησης, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ενέργεια και την ευστοχία για να κυνηγήσουν την ανατροπή. Το τρίποντο, δε, του Σακίλ ΜακΚίσικ στο 1'27'' αποτέλεσε τη χαριστική βολή για το Περιστέρι, που πάλεψε, αλλά είδε τον Ολυμπιακό να φτάνει εν τέλει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος - Μαγκλογιάννης - Παπαφωτίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ), Φαλ 11 (4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Σλούκας 20 (2/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ασίστ), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 19 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 14 (1/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Γκίελο 9 (1), Φύτρος, Μπράουν 6, Σαλούστρος 11 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γκρέι 6 (1/8 σουτ, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 19/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 17/24 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 12/27 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.