STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 75-54: Σκούπα, πρόκριση, ξεκούραση κι αναμονή για τον αντίπαλο στους τελικούς της Basket League

ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ / INTIME SPORTS

Χωρίς να προβληματιστεί, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ (75-54) στην επιστροφή του στο ΣΕΦ, έκανε το 3-0 στα ημιτελικά της Basket League, προκρίθηκε στους τελικούς και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του για τον τελευταίο στόχο της σεζόν.

Η επιστροφή στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, μετά από το φινάλε της EuroLeague, ήταν για τον Ολυμπιακό η τελευταία μάχη πριν από τους αγώνες για τον τελευταίο στόχο της περιόδου. Οι Πειραιώτες νίκησαν με 75-54 τον ΠΑΟΚ, έκαναν το 3-0 στην ημιτελική σειρά της Basket League και προκρίθηκαν στους τελικούς στους οποίους θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Game 5 της σειράς ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι bwin (30/5 στις 19:15).

Οι ερυθρόλευκοι είχαν για ακόμα μία φορά ασταμάτητους στην επίθεση τους Κώστα Σλούκα - Σάσα Βεζένκοβ, ο Μουστάφα Φαλ γέμισε τη στατιστική του, ο Τόμας Γουόκαπ έκανε το ίδιο και ο Γιώργος Μπαρτζώκας συνέχισε με τον Μιχάλη Λούντζη στον ρόλο του Αϊζέια Κάναν, σε ένα απόγευμα χαλαρό στο οποίο περίπου επτά χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού απόλαυσαν την εμπειρία χωρίς άγχος και πίεση.

Ο ΠΑΟΚ, από την πλευρά του, έκανε καλή προσπάθεια για σχεδόν τρεις περιόδους, στο τέλος όμως κατάλαβε ότι δεν γινόταν να προβληματίσει πραγματικά τους δευτεραθλητές Ευρώπης. Ο Φώτης Τακιανός είδε τους Τζέιλεν Ράιλι, Γιανίκ Φράνκε, Τζέιλεν Χαντς να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά και πλέον σκέφτεται τη σειρά των μικρών τελικών για την τρίτη θέση της Basket League.

22-19 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 36-16 οι πόντοι στη ρακέτα, 9-8 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 12-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 37-36 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Η άμυνα χώρου του ΠΑΟΚ τον βοήθησε να είναι ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Βεζένκοβ να γράφει το 15-8 στο έκτο λεπτό και τους Πειραιώτες να πατούν εκεί για πρώτη φορά το γκάζι. Το 24-12 της περιόδου ήταν αποτέλεσμα της διαφοράς επιπέδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους Θεσσαλονικείς να κλείνουν το δεκάλεπτο με μόλις 5/15 σουτ και με τρία λάθη από τα οποία οι γηπεδούχοι σκόραραν οκτώ πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ καλύτερη για τον ΠΑΟΚ, που την κέρδισε μάλιστα με 22-15. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ανάγκασε τους γηπεδούχους σε εύκολα λάθη, σκόραρε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο του Ράιλι έκλεισε το εικοσάλεπτο στο -5 (39-34), χωρίς να έχει εκτελέσει βολή.

Όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός στην έναρξη του β' μέρους. Έτρεξε ένα 9-0 στο πρώτο τετράλεπτο για το 48-34, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με δικό του 9-0 που έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν και στους πέντε (50-45), για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα 11-0 με το οποίο έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +16 που έκρινε τον αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως και οι δύο προπονητές το άνοιξαν με αρκετούς σημαντικούς τους παίκτες στο παρκέ. Ο Μπαρτζώκας κράτησε στο ματς Σλούκα και Φαλ, ο Τακιανός τους Ράιλι, Φράνκε, Χαντς, επί της ουσίας όμως αν υπήρχε ένα κουμπί fast forward, θα το είχαν πατήσει όλοι. Και οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι και ο κόσμος, που πλέον περιμένει τη σειρά των τελικών για το τελευταίο τρόπαιο της σεζόν, το πρωτάθλημα Ελλάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σώμος, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φαλ 2 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (6/10 δίποντα, 7/7 βολές), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 17 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4 (1/7 σουτ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 6 (2/11 σουτ), Ράιλι 8 (3/10 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Σαλούστρος, Ρένφρο 2 (5 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 11 (4/14 σουτ), Πόλι 3 (1/7 σουτ), Σάιμπερτ 14 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Καλλιόντζης, Κακλαμανάκης 5 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/35 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 14/14 βολές, 43 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 10/27 δίποντα, 10/38 τρίποντα, 4/5 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη, 19 φάουλ