ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Μπασκόνια 76-90: Ασθενής και ηττημένος

Ο Γιώργος Πρίντεζης σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Μπασκόνια
Ο Γιώργος Πρίντεζης σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Μπασκόνια EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός των πέντε απουσιών δεν άντεξε να κυνηγάει για 40 λεπτά τη Μπασκόνια, ηττήθηκε το βράδυ της Πέμπτης (26/11) στο ΣΕΦ (76-90) και έπεσε στο 5-4 μετά από την 11η αγωνιστική της EuroLeague (VIDEOS).

Οι απουσίες ήταν πολλές και ήταν σημαντικές. Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ, Έλις ήταν όλοι εκτός αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός ήξερε πως αυτή είναι η νέα πραγματικότητα στη EuroLeague την εποχή της πανδημίας.

Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τη Μπασκόνια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ηττήθηκαν (76-90) από έναν ανώτερο αντίπαλο που είχε περισσότερο βάθος και αγωνιστικό ρυθμό, έπεσαν στο 5-4 και είδαν τους Βάσκους να ανεβαίνουν στο 5-5 που τους βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πρώτης οκτάδας.

Με ροτέισον οκτώ παικτών πήγαν και οι δυο προπονητές. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την τετράδα των Σλούκα, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη, Μάρτιν να κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσε, την ώρα που ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς θα πιει απόψε στην υγειά του Πιέρια Χένρι που γέμισε τη στατιστική του, αλλά και του Γιουσούφα Φαλ που έβαλε τις βάσεις της νίκης στην πρώτη περίοδο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπασκόνια στο ΣΕΦ, στο οποίο έχανε συνεχώς από το 2007 κι έπειτα. 15 σερί νίκες είχαν οι ερυθρόλευκοι απέναντι στους Βάσκους στο Φάληρο, οι παραδόσεις όμως υπάρχουν για να σπάνε.

Διαβάστε όσα δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Πιέρια Χένρι που πριν από τρία χρόνια βρέθηκε στο στόχαστρο του Ολυμπιακού, αλλά προτίμησε κάτι διαφορετικό. Ο Αμερικανός έκανε τα πάντα στο ΣΕΦ, σκόραρε, έπαιξε άμυνες, δημιούργησε, μάζεψε ριμπάουντ, έκλεψε μπάλες, αν είχε αποφύγει και δυο-τρία λάθη θα είχε πραγματοποιήσει μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του. Στο 35' τράκαρε με τη μπασκέτα και αποχώρησε με ενοχλήσεις, είχε κάνει όμως τα πάντα για να οδηγήσει τη Μπασκόνια σε αυτή την άνετη νίκη και τελικά γύρισε για να τελειώσει με 17 πόντους από 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/3 βολές, έξι ριμπάουντ, 11 ασίστ και τρία κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Αυτό το ματς δεν προσφέρεται για σημαντικά συμπεράσματα, ο Ολυμπιακός πήγε σε ροτέισον οκτώ παικτών και όσοι αγωνίστηκαν έκαναν την προσπάθειά τους, σίγουρα όμως ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα περίμενε κάτι περισσότερο από τον Κώστα Παπανικολάου που σε 22 λεπτά είχε επτά πόντους από 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα μπλοκ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Γιουσούφα Φαλ, ενώ στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 7/19 δίποντα (36.8%) απέναντι στα 12/16 της Μπασκόνια (75%). Στο τέλος της βραδιάς οι ερυθρόλευκοι είχαν 7/22 τρίποντα και 12 ασίστ για 13 λάθη, σε αντίθεση με τη Μπασκόνια που μέτρησε 13/26 σουτ από την περιφέρεια, σούταρε με 67% στο δίποντο, είχε 23 τελικές πάσες και 14 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κόνιαρης, Σλούκας, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μάρτιν άνοιξαν το ματς για τον Ολυμπιακό, που δέχθηκε νωρίς τα τρίποντα της Μπασκόνια, δυσκολεύθηκε να πλησιάσει τη ρακέτα της εξαιτίας της παρουσίας του γίγαντα Γιουσούφα Φαλ, αλλά ακολούθησε με τα σουτ των Σλούκα - Πρίντεζη για το 8-10 στο 5'. Ο Φαλ είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ σε έξι λεπτά, οι Πειραιώτες δεν είχαν κορμί να τον αντιμετωπίσει, ο Πίτερς έκανε ζημιά ερχόμενος από τον πάγκο και με γκολ-φάουλ έγραψε το 15-23 της πρώτης περιόδου με τον σέντερ των Βάσκων να κάνει πράγματα και θαύματα παίζοντας όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Βάσκοι πήραν μέχρι το 17-33 με καλάθι του Πίτερς στο 13' και τρίποντο του Πολονάρα στο 14', ο Χένρι έφτασε πολύ γρήγορα τις έξι ασίστ μοιράζοντας καταπληκτικά τη μπάλα και ο Ολυμπιακός απλά δεν μπορούσε να ματσάρει τα επίπεδα ενέργειας των αντιπάλων του σε άμυνα κι επίθεση. Με καλές συνεργασίες και σκορ στον αιφνιδιασμό η Μπασκόνια πήγε στο +19 (21-40) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο, ο Ιβάνοβιτς είχε περισσότερους παίκτες σε καλή βραδιά και το 6-26 (από το 15-17 στο 21-43) έδινε στην ομάδα του όχι απλώς το προβάδισμα νίκης, αλλά και μια απόσταση που έμοιαζε δύσκολο να καλυφθεί από τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες χρειάζονταν ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ΜακΚίσικ είχε ενέργεια, ο Πρίντεζης σκόραρε και το 37-49 από ένα επί μέρους 6-2 ανάγκασε τον Ιβάνοβιτς να καλέσει νωρίς το πρώτο του timeout στο β' μέρος. Ακολούθησαν δύο καλάθια του Χένρι για το 39-53, ένα τρίποντο του Ντράγκιτς για το 44-57 και όσο κι αν προσπαθούσε ο Ολυμπιακός να ισορροπήσει το ματς, δεν το κατάφερνε. Ένα γκολ-φάουλ του Πίτερς στον αιφνιδιασμό (49-62 στο 28') βοήθησε τους Βάσκους να μείνουν σε απόσταση ασφαλείας, με τους ΜακΚίσικ - Πρίντεζη να παίζουν με πείσμα για το 58-67 του δεκαλέπτου.

Η προσπάθεια των ερυθρόλευκων ήταν αξιόλογη, είχαν πείσμα και πάθος στην επίθεση, είδαν όμως τη Μπασκόνα να βάζει μερικά τυχερά σουτ και μέχρι το 30' δεν μπορούσαν να την απειλήσουν. Στο 32' και με τη διαφορά στους επτά πόντους (60-67) οι διαιτητές άλλαξαν απόφαση, δίνοντας αντιαθλητικό στον Σπανούλη μετά από χρήση του replay, με τον Πίτερς να βάζει τις βολές και τον Χένρι το λέι-απ για το 60-71. Ήταν κρίσιμο σημείο αυτό για τον Ολυμπιακό, που ήθελε να μειώσει από τους επτά και βρέθηκε στο -11, δέχθηκε τρίποντο από τον Ντράγκιτς για το 60-74 και συμβιβάστηκε νωρίς με την πραγματικότητα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ράντοβιτς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Σλούκας 15 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Τζένκινς 2, ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Τζέκιρι 6 (5 ασίστ), Χένρι 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, Φαλ 7 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 6 (2/9 σουτ), Πολονάρα 14 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 25 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/30 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα πάει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ (3/12 στις 19:00), ενώ η Μπασκόνια θα παίξει με την Αναντολού Εφές στην Τουρκία (4/12 στις 19:30).