ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί αγώνες - Μπάσκετ: Με το δεξί η Τσεχία, νίκησε το Ιράν 84-78

Ο Πάτρικ Άουντα από τον αγώνα της Τσεχίας με το Ιράν στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο | 25 Ιουλίου 2021 2021 ERIC GAY/AP IMAGES

Με κορυφαίο τον Πάτρικ Άουντα η Τσεχία, που άφησε εκτός Ολυμπιακών αγώνων των Ελλάδα, επικράτησε του Ιράν 84-78 στην πρεμιέρα της στο Τόκιο.

Η ομάδα που άφησε εκτός την εθνική Ελλάδας στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ του Καναδά ξεκίνησε με νίκη στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στην ιστορική πρώτη εμφάνισή της σε Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ ανδρών, η Τσεχία επικράτησε με 84-78 του Ιράν, στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου.

Oι Τσέχοι νίκησαν πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς προηγήθηκαν με +16 (30-46) στο ημίχρονο και με +21 (36-67) στην 3η περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τσεχία δεν είχε λόγο να πιεστεί, δέχτηκε επιμέρους σκορ 32-17 και αυτός είναι ο λόγος που η τελική διαφορά ήταν μόνο 6 πόντοι.

Πρώτος σκόρερ της Τσεχίας αναδείχτηκε ο Πάτρικ Άουντα με 16 πόντους, ο Μπλέικ Σιλμπ πρόσθεσε 14 πόντους και 11 πόντους με 7 ριμπάουντ ο Γιαν Βέσελι. Ο σταρ των Σικάγο Μπουλς, Τόμας Σατοράνσκι μπορεί να έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα (6 πόντοι με 0/5 τρίποντα) ήταν όμως ο βασικός δημιουργός, με 8 ασίστ, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 5 κλεψίματα. Από το Ιράν ξεχώρισε ο Μπεχνάν Γιακχαλί με 23 πόντους. Ο Μοχάμαντ Τζαμσίντι είχε 16 πόντους, 8 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε συγκομιδή ο Χαμέντ Χαντάντι.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-46, 46-67, 78-84

ΙΡΑΝ (Μεχράν Σαχιντάμτ): Βαχέντι, Τζαλαλπούρ 3 (1), Τζαμσιντί 16 (1), Νικ Χαμπαχράμι 8 (2), Χαντάντι 15, Ρεζαεϊφάρ 4, Ροσταμπούρ 2, Γκεραμιπούρ 2, Καζέμι 5, Γιακχαλί 23 (2)

ΤΣΕΧΙΑ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16, Σατοράνσκι 6, Σιλμπ 14 (2), Μπαλβίν 9, Σιρίνα 5 (1), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 6, Σενάλ, Παλίζα 5 (1), Βέσελι 11, Γιέλινεκ 7 (1)

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ - ΜΠΕ/ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ