Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξανάγραψε το σενάριο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο © 2021 MORRY GASH/ASSOCIATED PRESS

Με τους Μπακς να τα παίζουν όλα για όλα στο Game 7 με τους Νετς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε το σενάριο της καριέρας του από την αρχή. Γιατί κανένα παιχνίδι δεν είναι σαν το Game 7.

Υπάρχουν αγώνες κανονικής περιόδου. Υπάρχουν αγώνες playoffs. Υπάρχουν αγώνες που παίζεις όλη την χρονιά – όπως ένα Game 6 όπου αν χάσεις αποκλείεσαι. Υπάρχουν και τα Game 7. Είναι τα Game 7 που καθορίζουν την υστεροφημία ενός παίκτη.

Στην διάρκεια της καριέρας του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε παίξει μόνο ένα Game 7. Αυτό κόντρα στους Σέλτικς την σεζόν 2018/19 για τον πρώτο γύρο των playoffs, όταν οι Μπακς είχαν ηττηθεί με 112-96 και αποκλείστηκαν. Σε εκείνο το παιχνίδι ο Γιάννης είχε 22 πόντους με 7/17 σουτ και 9 ριμπάουντ. Οι Μπακς τότε δεν ήταν έτοιμοι. Ο Γιάννης δεν ήταν έτοιμος. Τρία χρόνια αργότερα, ο Γιάννης και οι Μπακς ήταν και είναι πιο έτοιμοι από ποτέ.

Το σημαντικότερο ματς της καριέρας του

Στο Game 7 με τους Νετς στο Μπρούκλιν οι Μπακς και ο Γιάννης είχαν να διαχειριστούν δύο πράγματα: 1. Το γεγονός ότι αγωνίζονταν εκτός έδρας. 2. Αν έχαναν θα θεωρείτο αποτυχία, αφού οι Νετς παρατάχθηκαν χωρίς τον Καϊρί Ίρβινγκ και με τον Τζέιμς Χάρντεν να παίζει με... ένα πόδι. Απάντησαν με την μεγαλύτερη νίκη της σύγχρονης ιστορίας τους επικρατώντας με 115-111 στην παράταση. Και ο Γιάννης με την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του όταν λαμβάνει κάποιος υπόψη πόσο σημαντικό ήταν αυτό το παιχνίδι..

Στο Game 7, κόντρα στους Νετς του Κέβιν Ντουράντ, σε εκτός έδρας αγώνα, ο Γιάννης είχε 40 πόντους με 13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο σε 50 λεπτά συμμετοχής. Μία εμφάνιση που θα μνημονεύεται για χρόνια. Μία εμφάνιση επιπέδου MVP στον σημαντικότερο αγώνα της καριέρας του στο ΝΒΑ.

Έπαιξε το δικό του παιχνίδι

Στο Game 6 της σειράς με τους Νετς ο Γιάννης επέλεξε να μην επιχειρήσει τρίποντο για να στείλει το μήνυμά του. Στο Game 7 με τους Νετς σούταρε και από την περιφέρεια. Στο πρώτο ημίχρονο όμως. Όσο ο αγώνας όμως προχωρούσε, ο Γιάννης σταματούσε να συμβιβάζεται, Πήγαινε πιο κοντά στο καλάθι, προκαλούσε φθορά, σκόραρε όπως μπορούσε.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Γιάννης είχε 15 πόντους με 4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/8 βολές. Συνολικά μόλις τα 4 από τα 9 σουτ που επιχείρησε τα πήρε στο “ζωγραφιστό”. Στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση όμως αυτό άλλαξε. Στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση ο Γιάννης σημείωσε άλλους 25 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/6 βολές. Τα 8 από τα δίποντα που επιχείρησε, συμπεριλαμβανομένου του χουκ στην παράταση με το οποίο ισοφάρισε σε 111-111 στην παράταση, ήρθαν στο “ζωγραφιστό”.

Το μήνυμα, ξανά, σαφές: Ο Γιάννης δεν θα συμβιβαζόταν. Θα έπαιζε το δικό του παιχνίδι. Δεν είχε σημασία αν οι Νετς έστησαν τείχος μπροστά του, αν έστελναν βοήθειες στο μαρκάρισμά του ή όχι. Αυτός θα εστίαζε σε αυτό που ξέρει καλά: Να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι. Δεν θα ήταν πάντα όμορφο, αλλά θα ήταν αποτελεσματικό. Και κάτι ακόμα: Ο Γιάννης μπορεί να είχε 8/14 βολές. Ευστόχησε όμως στις 7 από τις τελευταίες 9 που εκτέλεσε.

Ο ηγέτης των Μπακς

Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα αυτά τα χρόνια με το αν μπορεί ο Αντετοκούνμπο να οδηγήσει τους Μπακς μέχρι το πρωτάθλημα. Πολλοί σχολιάζουν ότι είναι δύσκολο να πάρει την μπάλα στο τέλος επειδή σε κλειστές άμυνες δεν μπορεί να δημιουργήσει το δικό του σουτ και θα του γίνει φάουλ, στέλνοντάς τον στις βολές. Ότι συχνά παίρνει τα κρίσιμα σουτ ο Κρις Μίντλετον επειδή μπορεί να δημιουργήσει το δικό του σουτ και αυτό είναι κακό για την εικόνα του Γιάννη.

Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει όμως ότι ο κάθε παίκτης έχει τον ρόλο του. Ο Γιάννης δεν είναι Ντουράντ. Όπως και ο Σακίλ Ο'Νιλ δεν ήταν Κόμπι Μπράιαντ για αυτό συχνά έπαιρνε τα κρίσιμα σουτ ο Κόμπι. Και ο Τιμ Ντάνκαν δεν ήταν Μανού Τζινόμπιλι ή Τόνι Πάρκερ, για αυτό συχνά διάφορα κρίσιμα σουτ των Σπερς τα έπαιρναν οι άλλοι δύο σταρ της ομάδας. Ο καθένας έχει τον ρόλο του.

Ο Γιάννης είναι ο σταρ και ο ηγέτης των Μπακς. Είναι η κινητήρια δύναμη αυτής της ομάδας με αυτά που κάνει σε άμυνα και επίθεση. Είναι ένα θαύμα της φύσης. Είναι αυτός που θα δώσει το παράδειγμα παλεύοντας σε κάθε φάση. Είναι ο τύπος που στο δεύτερο Game 7 της καριέρας του σημείωσε 40 πόντους σε εκτός έδρας αγώνα, στέλνοντας τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής. Είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Έχει ψεγάδια; Σίγουρα, όπως όλοι. Σίγουρα όμως δεν κρύβεται στο τέλος. Το Game 7 με τους Νετς το απέδειξε ξεκάθαρα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξανάγραψε το σενάριο της καριέρας του. Και απέχει 8 νίκες από το πρωτάθλημα.