Ο Τούρκος σέντερ, Ομέρ Γιουρτσεβέν
Ο Τούρκος σέντερ, Ομέρ Γιουρτσεβέν 2020 AP PHOTO/NICK WASS

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι δεν σκόραρε με τους Μπλου το βράδυ της Δευτέρας (1/3), την ώρα που ο Τούρκος σέντερ Ομέρ Γιουρτσεβέν έβαζε 34 πόντους απέναντι στους Λονγκ Άιλαντ Νετς.

Όταν το καλοκαίρι του 2016 αποφάσισε να αποχωρήσει από την Τουρκία για να παίξει στο NCAA, ο τότε προπονητής της Φενέρμπαχτσε, Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ήταν έξαλλος μαζί του. Ο Ομέρ Γιουρτσεβέν είχε δείξει τι μπορούσε να κάνει με τις μικρές εθνικές ομάδες της χώρας, αγωνίστηκε στο NC State και το Georgetown, δεν έγινε draft το περασμένο φθινόπωρο, τώρα όμως είναι σαρωτικός με τους Οκλαχόμα Σίτι Μπλου στη "φούσκα" της G-League και μπαίνει δυναμικά στο στόχαστρο των Θάντερ.

Ο 22χρονος ύψους 2μ.13 σέντερ από την Κωνσταντινούπολη αγωνίζεται στη θυγατρική ομάδα της Οκλαχόμα Σίτι και το βράδυ της Δευτέρας (1/3) έκανε απίθανα πράγματα στην ήττα από τους Λονγκ Άιλαντ Νετς (115-121). Σκόραρε 34 πόντους από 10/16 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 4/4 βολές, είχε 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 μπλοκ, όλα αυτά σε 34 λεπτά, την ώρα που ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι έμενε στο απόλυτο μηδέν από 0/2 τρίποντα σε 13 λεπτά και είχε μόνο τρία ριμπάουντ και τρία λάθη.

Σε 10 αγώνες πριν από το σημερινό ματς, ο Γιουρτσεβέν μετρούσε 14.4 πόντους από 63% στα σουτ και 65% στις βολές, μαζί με 9.7 ριμπάουντ, 1.3 ασίστ και 1.2 μπλοκ ανά 20.7 λεπτά συμμετοχής!

Photo credits: 2020 AP Photo/Nick Wass