NBA

Νετς - Μπακς 125-123: Χάρντεν - Ντουράντ νίκησαν τον Αντετοκούνμπο σε απίθανη ματσάρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από το ματς Νετς - Μπακς (18/1/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από το ματς Νετς - Μπακς (18/1/2021) 2021 AP PHOTO/ADAM HUNGER

Τζέιμς Χάρντεν και Κέβιν Ντουράντ νίκησαν τους Μπακς του Αντετοκούνμπο (34 πόντοι, 12 ριμπάουντ 7 ασίστ) με 125-123 σε μια συγκλονιστική ματσάρα, με τον Κρις Μίντλετον να αστοχεί στο τέλος στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στο Μιλγουόκι (VIDEOS).

Η πρώτη μονομαχία της νέας rivalry που γεννήθηκε στο ΝΒΑ, είχε τεράστιο ενδιαφέρον. Οι Νετς έπαιξαν, βέβαια, χωρίς τον Καϊρί Ίρβινγκ, οπότε δεν ήταν η ομάδα που θα βλέπουμε από εδώ και στο εξής, όμως ο Τζέιμς Χάρντεν κι ο Κέβιν Ντουράντ έκαναν αυτό που όλοι περίμεναν, κουβάλησαν τους συμπαίκτες τους και τους οδήγησαν στη νίκη (125-123) απέναντι στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στο 9-6 ανέβηκαν οι Νετς που έχουν 7-4 εντός έδρας, στο 9-5 έπεσαν οι Μπακς που έχουν τέσσερις ήττες σε επτά εκτός έδρας αγώνες. Με πέντε λάθη έκλεισαν τον αγώνα τα Ελάφια, που εκτέλεσαν 21 περισσότερα σουτ και τρεις περισσότερες βολές.

Χάρντεν (34 πόντοι από 10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη σε 41 λεπτά) και Ντουράντ (30 πόντοι από 8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά) ηγήθηκαν των γηπεδούχων, με τον Τζο Χάρις να έχει 20 πόντους από 5/7 τρίποντα και τους ΝτιΆντρε Τζόρνταν (12 πόντοι - 12 ριμπάουντ) - Τζεφ Γκριν (14 πόντοι από 4/5 τρίποντα) να ακολουθούν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των Μπακς (34 πόντοι από 11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40 λεπτά), με τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει συγκλονιστική προσπάθεια και στις δύο άκρες του παρκέ (22 πόντοι από 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 37 λεπτά) και τον Κρις Μίντλετον να ακολουθεί (25 πόντοι από 10/15 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) κι ας είχε 0/5 τρίποντα κι ας αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Το πρόβλημα των Μπακς ήταν πως ο πάγκος δεν βοήθησε, δεν υπήρχε παίκτης πίσω από τους Χόλιντεϊ, Μίντλετον, Γιάννη, Λόπεζ να προσφέρει λύσεις, βέβαια απέναντι βρίσκονταν ο Χάρντεν κι ο Ντουράντ, δύο από τους πέντε-έξι κορυφαίους παίκτες του ΝΒΑ, οπότε το σημαντικό για το Μιλγουόκι θα είναι να "διαβάσει" αυτή την ήττα και να χτίσει για το μέλλον.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Ο Γιάννης μπήκε πολύ επιθετικά στον αγώνα, πάτησε το γκάζι, έβαλε το πρώτο τρίποντο που επιχείρησε και προσπάθησε να φορτώσει τους αντιπάλους του με φάουλ, μοίρασε άψογα τη μπάλα και πήγε στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες με 5/2/4. Στη δεύτερη περίοδο ήταν ασταμάτητος, απέφυγε τα λάθη, οι Νετς δεν είχαν παίκτη να τον περιορίσει και στο ημίχρονο μετρούσε 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο δεν πήρε πολλές μπάλες, ο προπονητής του προτίμησε να τον κρατήσει πιο φρέσκο για το τέταρτο δωδεκάλεπτο, αυτός έκανε ό,τι μπορούσε, πραγματικά ήταν εξαιρετικός, αλλά υπήρξαν μεγάλα διαστήματα που έμοιαζε απλώς να παρακολουθεί. Συνολικά πάντως ήταν εντυπωσιακός και τρομερά συγκεντρωμένος, αυτό το 48λεπτο θα το δει και θα το ξαναδεί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Ντουράντ να μπαίνει "ζεστός" και να σκοράρει επτά πόντους, οι Νετς προηγήθηκαν με 15-10 στο πέμπτο λεπτό καθώς οι Μπακς δεν ήταν αποτελεσματικοί κι ο Αντετοκούνμπο μετρούσε 2/6 σουτ. Από το πρώτο timeout του Μπουντενχόλζερ κι έπειτα τα Ελάφια είχαν καλύτερη κυκλοφορία, οι πρώτες αλλαγές οδήγησαν στο 28-34 με τον Μίντλετον και τον Χόλιντεϊ να έχουν ως στηρίγματα τους Κόνατον - Πόρτις για το 0-9 σερί στο φινάλε της περιόδου και τον Χάρντεν να μην έχει "μπει" ακόμη στο ματς, αν και έπαιξε στα εννέα από τα δώδεκα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν οκτώ πόντους από τα έξι λάθη των γηπεδούχων κι αυτή ήταν μια πραγματικά καλή αρχή στην αναμέτρηση.

Οι Νετς ήταν άλλη ομάδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Αντετοκούνμπο τους πίεσε πολύ, όμως η επίθεσή τους λειτούργησε σωστά, η μπάλα μοιράστηκε και παρά την αστοχία του Ντουράντ το παιχνίδι γύρισε τούμπα ακόμη κι όταν εκείνος έκανε το τρίτο του φάουλ. Το 55-50 στο 21' έβγαζε στην επιφάνεια τα 4/19 τρίποντα των Μπακς, όμως το 57-56 του ημιχρόνου έδινε κάποια ιδιαίτερα νούμερα: το Μπρούκλιν μετρούσε 13 ασίστ για 12 λάθη με τον Χάρντεν να έχει έξι τελικές πάσες και έξι χαμένες κατοχές, το Μιλγουόκι από την πλευρά του δεν έβαζε σουτ, είχε όμως μόλις πέντε λάθη και έψαχνε έναν τρίτο πόλο στην επίθεση πίσω από Μίντλετον και Γιάννη (30 πόντοι από 12/23 σουτ).

Με τους Ντουράντ - Γκριν να βάζουν από ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Νετς έχτισαν προβάδισμα οκτώ πόντων (72-64) μέσα σε τρία λεπτά. Ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε timeout, όμως δεν άλλαξαν πολλά. Ο Χόλιντεϊ πάλευε με μανία, όμως οι γηπεδούχοι κρατούσαν συνεχώς σε απόφαση τους αντιπάλους τους, με τον Ντουράντ να κάνει το τέταρτο φάουλ στο 87-81, αλλά τον Χάρντεν να τον αντικαθιστά χωρίς όμως να συντηρήσει ένα προβάδισμα 11 πόντων (92-81) καθώς οι Μπακς είχαν ένα καλό διάστημα για να μαζέψουν τη διαφορά στους πέντε (94-89) στο τέλος του δωδεκαλέπτου.

Ο Μπουντενχόλζερ δικαιώθηκε σε challenge για φάουλ που κέρδισε ο Χάρντεν στα 10:29, με το σκορ στο 97-95 οδήγησε στο προσπέρασμα των Μπακς (97-98), αλλά και στο ξέσπασμα των Νετς με τον Μούσια να γράφει το 107-100 και αυτό το γρήγορο 10-2 να μοιάζει ικανό να κόψει τα πόδια της παρέας του Αντετοκούνμπο. Δεν συνέβη αυτό, αν και ο Φορμπς πλήγωνε τους Μπακς και στην άμυνα και στην επίθεση με διαδοχικά άστοχα σουτ από μέση απόσταση. Γιάννης και Λόπεζ οδήγησαν στην ισοφάριση (110-110 στο 43') και όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε θρίλερ μέχρι το φινάλε.

Και όντως αυτό έγινε, με τον Μίντλετον να γράφει το 114-117, τον Χάρντεν και τον Ντουράντ να τα βάζουν όλα και τον δεύτερο να σκοράρει τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 125-123. Ο Μίντλετον βρήκε σίδερο, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και οι Μπακς είχαν την τελευταία επίθεση, όμως ο Μίντλετον πήγε στην αριστερή γωνία, εκτέλεσε τρίποντο υπό πίεση και αστόχησε για να δώσει στους Νετς τη νίκη, στην πρώτη από τις πολλές μονομαχίες που θα δούμε ανάμεσα στις δύο ομάδες τα επόμενα χρόνια.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-34, 57-56, 94-89, 125-123

ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 30 (8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Γκριν 14 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 20 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 12 (6/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Χάρντεν 34 (10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 μπλοκ, 6 λάθη), Πέρι 2, Καμπαρό, Σάμετ 5 (1), Μπράουν 8

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 34 (11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μίντλετον 25 (10/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Λόπεζ 15 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 22 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 8 (2), Πόρτις 4 (7 ριμπάουντ), Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα), Φορμπς 4 (2/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 31/53 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 49 ριμπάουντ (42 αμυντικά - 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 35/68 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 20/24 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 5 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Adam Hunger