NBA

Νετς - Χόρνετς 95-111: Σόου Σάρλοτ στο Μπρούκλιν με σούπερ Μπρίτζες

Ο Μάιλς Μπρίτζες με την φανέλα των Χόρνετς
Ο Μάιλς Μπρίτζες με την φανέλα των Χόρνετς Ⓒ 2021 JOHN MINCHILLO/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Χόρνετς, πέρασαν με άνεση από το Μπρούκλιν επικρατώντας με 111-95 των Νετς, με τον Μάιλς Μπρίτζες να κυριαρχεί με 32 πόντους.

Οι Χόρνετς είναι καλά. Πόσο καλά; Τόσο που έκαναν πάρτι στο Μπρούκλιν, επικρατώντας εύκολα των Νετς (95-111) και ξεκίνησαν την σεζόν με ρεκόρ 3-0, κάτι που δεν έχουν ξανακάνει στην ιστορία τους.

Η Σάρλοτ ήταν απολαυστική, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν πήρε μπρος η επίθεσή της δηλαδή και ταυτόχρονα η άμυνά της φρόντισε να σταματήσει όποιον δεν λεγόταν... Κέβιν Ντουράντ. Κάπως έτσι, το 58-50 υπέρ των Νετς στο πρώτο ημίχρονο έγινε 78-79 στην τρίτη περίοδο και τελικά 95-111 στην τέταρτη, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 32-17 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μάιλς Μπρίτζες με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ οδήγησε τους Χόρνετς, με τον ΛαΜέλο Μπολ να προσθέτει 18 πόντους και τον Ις Σμιθ 15 πόντους, σε μία βραδιά που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τον τραυματία Τέρι Ροζίερ.

Για τους Νετς, ο Ντουράντ είχε 38 πόντους αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, με τον Τζέιμς Χάρντεν να ακολουθεί με 15 πόντους και μόλις 6/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 58-50, 78-79, 95-111

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 38 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλάξτον 5, Χάρις 7 (1), Κάρτερ 3 (1), Χάρντεν 15 (6/6 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίλσαπ 5 (1), Τζόνσον, Όλντριτζ 9 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σαρπ, Μιλς 5 (2/10 σουτ, 1/6 τρίποντα), Μπέμπρι, Τόμας

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 8 (6 ασίστ), Μπρίτζες 32 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πλάμλι 5 (5 ριμπάουντ), Μπολ 18 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ούμπρε 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 7 (1), Γουάσινγκτον 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς, Θορ, Μάρτιν 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρίτσαρντς, Κάρεϊ, Σμιθ 15 (1), Μπούκναϊτ