NBA

Νετς - Χόρνετς 130-115: Ντουράντ και Χάρις έδειξαν τον δρόμο

Ο Κέβιν Ντουράντ των Νετς
Ο Κέβιν Ντουράντ των Νετς Ⓒ 2021 FRANK FRANKLIN II / ASSOCIATED PRESS

Με τους Ντουράντ και Χάρις να έχουν μαζί 51 πόντους, οι - χωρίς Χάρντεν - Νετς επιβλήθηκαν με 130-115 των χτυπημένων από απουσίες Χόρνετς και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της 1ης θέσης στην Ανατολή.

Οι - χωρίς Χάρντεν - Νετς βρήκαν μπροστά τους μία Σάρλοτ χωρίς τους 5 από τους 6 πρώτους σκόρερ της. Ακόμα κι έτσι πάντως, ζορίστηκαν αρκετά για τρεις περιόδους πριν ξεσπάσουν στην τέταρτη περίοδο και φτάσουν την νίκη με 130-115.

Ο Τζο Χάρις με 26 πόντους και ο Κέβιν Ντουράντ με 25 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς-νωρίς με 13-27 στην πρώτη περίοδο και χρειάστηκε να πατήσουν το γκάζι στην συνέχεια για να ισοφαρίσουν σε 61-61 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Έκτοτε σταδιακά το Μπρούκλιν πήρε ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι που στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-5, ξέφυγε με 113-94 και καθάρισε το παιχνίδι.

Ο Μάιλς Μπρίτζες με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τέρι Ροζίερ να προσθέτει 27 πόντους και 10 ασίστ και τον Βέρνον Κάρεϊ 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-35, 61-61, 94-89, 130-115

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 25 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Γκριν 10 (4/11 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χάρις 26 (6), Τζόρνταν 8 (5 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκρίφιν 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Κλάξτον, Πέρι, Μπράουν 9 (6 ασίστ), Λουάου-Καμπαρό 6 (2), Σάμετ 20 (6)

ΧΟΡΝΕΤΣ: ΜακΝτάνιελς 12 (1), Κο. Μάρτιν 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 33 (6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κάρεϊ 21 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ροζίερ 27 (2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κα. Μάρτιν 10 (3/10 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 1, Ρίτσαρντς, Γουαναμέικερ 2 (1/5 σουτ), Ρίλερ 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Frank Franklin II/Associated Press