NBA

Νετς - Χιτ 98-85: Ξέσπασαν στην 4η περίοδο Ντουράντ και Χάρντεν

Ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Κέβιν Ντουράντ με την φανέλα των Νετς
Ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Κέβιν Ντουράντ με την φανέλα των Νετς Ⓒ 2021 ADAM HUNGER/ASSOCIATED PRESS

Οι Ντουράντ και Χάρντεν τα... έσπασαν για τρία δωδεκάλεπτα, ωστόσο ξύπνησαν στην 4η περίοδο και οδήγησαν τους Νετς στην νίκη με 98-85 επί των... μισών Χιτ.

Ο Κέβιν Ντουράντ και ο Τζέιμς Χάρντεν έψαχναν ρυθμό για τρία δωδεκάλεπτα. Όταν βρήκαν, όλα τα υπόλοιπα ακολούθησαν για τους Νετς, που έκαναν αυτό που χρειαζόταν κόντρα στους... μισούς Χιτ για να πάρουν την νίκη με 98-85.

Έπειτα από τρία δωδεκάλεπτα που ο Ντουράντ δεν μπορούσε να σκοράρει και ο Χάρντεν κυρίως πάσαρε, οι δύο σταρ πήραν φωτιά στην τέταρτη περίοδο, οδήγησαν τους Νετς σε ένα επιμέρους σκορ 18-2 και τους βοήθησαν να ξεφύγουν με 96-80, στην δεύτερη σερί νίκη για το Μπρούκλιν.

Οι δύο σταρ ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας από 20 πόντους, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να προσθέτει 16 πόντους, σε μία βραδιά που το Μπρούκλιν - για πρώτη φορά φέτος - στηρίχθηκε στην άμυνά του.

Για τους Χιτ - που παρατάχθηκαν χωρίς τους Τζίμι Μπάτλερ και Έιβερι Μπράντλεί λόγω πρωτοκόλλου κορονοϊού αλλά και τους τραυματίες Τάιλερ Χίρο, Μέγερς Λέοναρντ και Μο Χάρκλες - ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 26 πόντους και ο Γκόραν Ντράγκιτς 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 41-45, 70-71, 85-98

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 20 (6/21 σουτ, 3/12 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3), Τζόρνταν 11 (6 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 16 (6/17 σουτ 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάρντεν 20 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκριν 10 (5 ριμπάουντ), Πέρι 4 (6 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρό 5 (1), Μπράουν

ΧΙΤ: Ολίνικ 2 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Οκπάλα 3 (1), Αντεμπάγιο 26 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντράγκιτς 21 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 7 (1/10 τρίποντα), Ατσούγια 4, Ιγκουοντάλα 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βίνσεντ 6, Ναν 11 (5/17 σουτ, 1/8 τρίποντα), Στρας

Photo Credits: ⓒ 2021 Adam Hunger/Associated Press