NBA

Νετς - Χιτ 93-106: Οι σκληροί του Μαϊάμι υπέταξαν το φαντεζί Μπρούκλιν

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο των Χιτ
Ο Μπαμ Αντεμπάγιο των Χιτ Ⓒ 2021 MARTA LAVANDIER/ ASSOCIATED PRESS

Πιο συμπαγείς, πιο έτοιμοι, πιο ομάδα, οι Χιτ πέρασαν από το Μπρούκλιν επικρατώντας με 106-93 των Νετς, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 57-42 στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Νετς και οι Χιτ λένε ότι πάνε για το πρωτάθλημα. Στον πρώτο από τους τέσσερις φετινούς τους αγώνες φάνηκε ότι οι δεύτεροι το πιστεύουν περισσότερο, περνώντας με 93-106 από το Μπρούκλιν, δείχνοντας πιο έτοιμοι και - κυρίως - πιο ομάδα.

Το Μαϊάμι ήταν πιο συμπαγές από την αρχή του αγώνα, έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο όταν οι Κέβιν Ντουράντ και Τζέιμς Χάρντεν έκαναν τα... δικά τους (51-49) και στην τρίτη περίοδο πήρε το πάνω χέρι, ξεφεύγοντας με 74-81. Έκτοτε οι δύο ομάδες έπαιζαν το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι, με τους Νετς να μην πλησιάζουν ποτέ πιο κοντά από τους 3 πόντους (87-90), με το Μαϊάμι να κυριαρχεί στα ριμπαόυντ (62-42) και στους πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (31-4).

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Χιτ, με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, τον Πι Τζέι Τάκερ 15 πόντους και τους Τάιλερ Χίρο και Ντουέιν Ντέντμον από 14 πόντους.

Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 25 πόντους και 11 ριμπαουντ και ο Τζο Χάρις 15 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 14 πόντους με 4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 51-49, 74-81, 93-106

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 25 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκρίφιν 6 (1), Χάρις 15 (5/15 σουτ, 5 τρίποντα), Μπράουν 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρντεν 14 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίλσαπ 7 (1), Όλντριτζ 6, Σαρπ, Μιλς 4 (1/9 σουτ, 5 ασίστ), Κάρτερ, Μπέμπρι 4, Τόμας

ΧΙΤ: Τάκερ 15 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 17 (6/18 σουτ, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Αντεμπάγιο 24 (9 ριμπάουντ), Λάουρι 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρόμπινσον 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόρις 2, Μάρτιν 2, Οκπάλα, Ντέντμον14 (9 ριμπάουντ), Γιουρτσέβεν, Βίνσεντ, Χίρο 1 (5/17 σουτ, 1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Στρας 3 (1/5 τρίποντα)