NBA

NBA: Τρομεροί Κλίπερς, άλωσαν με 118-112 το Πόρτλαντ επιστρέφοντας από το -18

Ο Νόρμαν Πάουελ με την φανέλα των Κλίπερς
Ο Νόρμαν Πάουελ με την φανέλα των Κλίπερς Ⓒ 2022 JEFF CHIU/ ASSOCIATED PRESS

Οι - χωρίς Λέοναρντ, Τζορτζ - Κλίπερς έδειξαν για ακόμα μία φορά χαρακτήρα και με ηγέτη τον Νόρμαν Πάουελ επέστρεψαν από το -18 κόντρα στους - χωρίς Λίλαρντ - Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, παίρνοντας την νίκη με 118-112.

Οι Κλίπερς εξακολουθούν να περιμένουν τους Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ. Μέχρι τότε, μαζεύουν όσες περισσότερες νίκες μπορούν, με την τελευταία να έρχεται με ανατροπή 18 πόντων κόντρα στους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, όπου λύγισαν με 112-118 τους αντιπάλους τους.

Το - χωρίς Λίλαρντ - Πόρτλαντ είχε το προβάδισμα από την αρχή, ενώ έφτασε στο +18 στην τρίτη περίοδο (83-65 και 91-73). Οι Κλίπερς όμως δεν τα παράτησαν ποτέ, ισοφάρισαν σε 98-98 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου χάρη σε σερί 12-0, πέρασαν μπροστά με 100-101 στην επόμενη φάση και στο τέλος έβαλαν τα σουτ και τις βολές που έπρεπε για να νικήσουν.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 32 πόντους (22 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) ήταν ο ηγέτης των Κλίπερς, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 24 πόντους και 12 ασίστ και τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον 15 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Άνφερνι Σάιμονς είχε 37 πόντους με 9/16 τρίποντα, ο Τζέραμι Γκραντ 32 πόντους και ο Γιουσούφ Νούρκιτς 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-25, 61-53, 95-82, 112-118

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Γουίνσλοου 10 (13 ριμπάουντ), Γκραντ 32 (5/11 τρίποντα), Νούρκιτς 13 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χαρτ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, ασίστ), Σάιμονς 37 (9/16 τρίποντα), Γιούμπανκς 2, Γουότφορντ 3 (1), Λιτλ 1, Σαρπ 5 (2/7 σουτ)

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μόρις 8 (3/13 σουτ, 0/5 τρίποντα), Ζούμπατς 12 (13 ριμπάουντ), Τζάκσον 24 (9/23 σουτ, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μαν 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόφι 7, Μπατούμ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 15 (3), Ντιαμπατέ 3, Πάουελ 32 (4), Μπράουν, Πρέστον 3 (1)