ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Σούπερ Νικς, άλωσαν με 116-114 το Γκόλντεν Στέιτ με τρομερό Ραντλ

Ο Τζούλιους Ραντλ των Νικς
Ο Τζούλιους Ραντλ των Νικς Ⓒ 2022 JEFF CHIU/ASSOCIATED PRESS

Έκπληξη από τους Νικς, οι οποίοι αιφνιδίασαν τους Γουόριορς και με ηγέτη τον Τζούλιους Ραντλ πήραν την νίκη με 116-114 μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ. Μοιραίος ο Κλέι Τόμπσον στο φινάλε δεν μπόρεσε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Οι Νικς είναι μία από τις πιο αλλοπρόσαλλες ομάδες του NBA. Οι Γουόριορς βρίσκονται σε... ιδιαίτερο φεγγάρι. Ο συνδυασμός αυτών των δύο γεγονότων είχε ως αποτέλεσμα οι Νεοϋορκέζοι να κάνουν την έκπληξη, νικώντας μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ (114-116), σοκάροντας τους Γουόριορς.

Ο Κλέι Τόμπσον είχε στο τέλος την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση, αλλά το δίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Κάπως έτσι, έμεινε στην μέση η ανατροπή των Γουόριορς, που επέστρεψαν από το -13 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζούλιους Ραντλ με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Νικς, με τον Εβάν Φουρνιέ να προσθέτει 22 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 35 πόντους (αλλά με 5/16 τρίποντα) και 10 ασίστ και οι Κλέι Τόμπσον και Τζόναθαν Κουμίνγκα από 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-33, 62-57, 82-88, 114-116

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Κουμίνγκα 17 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίγκινς 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 7 (5 ριμπάουντ), Κάρι 35 (11/25 σουτ, 5/16 τρίποντα, 10 ασίστ), Τόμπσον 17 (7/17 σουτ, 3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιέλιτσα 2, Τοσκάνο-Άντερσον 2, Λι 8 (2), Πέιτον, Πουλ 11 (1/5 τρίποντα), Μούντι

ΝΙΚΣ: Ραντλ 28 (16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 7 (11 ριμπάουντ), Γουόκερ 8 (3/10 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Φουρνιέ 22 (5/13 τρίποντα), Γκράιμς 6 (2), Τόπιν 3 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο), Ρέντις 12 (1), Γκίμπσον 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπερκς 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουίκλι 5 (1)