NBA

NBA, Σέλτικς - Λέικερς: Το εξώφθαλμο φάουλ του Τέιτουμ στον ΛεΜπρόν και το no-call στο φινάλε της κανονικής διάρκειας

PRINTSCREEN

Δείτε το VIDEO με το εξώφθαλμο φάουλ του Τζέισον Τέιτουμ στον ΛεΜπρόν Τζέιμς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα που δεν έδωσαν οι διαιτητές, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση, και τις έξαλλες διαμαρτυρίες του "Βασιλιά"

Οι Σέλτικς λύγισαν με 125-121 στην παράταση και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα. Μετά το ματς ωστόσο, ήταν μία φάση που συζητούσαν όλοι: Το no-call στον ΛεΜπρόν Τζέιμς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν ο Τζέισον Τέιτουμ του έκανε ξεκάθαρο φάουλ για να τον εμποδίσει να σκοράρει, αλλά οι διαιτητές δεν το είδαν ποτέ.

Συγκεκριμένα, ο ΛεΜπρόν είχε πάρει τον αριστερό διάδρομο και πήγαινε να τελειώσει την φάση, όταν ο σταρ των Σέλτικς του χτύπησε το αριστερό χέρι. Κανείς εκ των τριών διαιτητών ωστόσο δεν είδε παράβαση, με τον "Βασιλιά" να είναι έξαλλος και να γονατίζει στο παρκέ από τα νεύρα του.

Για την ιστορία, μετά τον αγώνα η τριάδα των διαιτητών - αλλά και το NBA - παραδέχθηκαν ότι έγινε λάθος στην τελευταία φάση της 4ης περιόδου.