NBA

NBA: Οι Σίξερς λύγισαν στην παράταση με 133-122 τους Λέικερς σε τρελό παιχνίδι, παραλίγο την ανατροπή της χρονιάς το Λ.Α

Ο Τζοέλ Εμπίντ σε αγώνα των Σίξερς με τους Λέικερς
Ο Τζοέλ Εμπίντ σε αγώνα των Σίξερς με τους Λέικερς Ⓒ 2022 MATT SLOCUM/ ASSOCIATED PRESS

Απίθανο παιχνίδι έγινε στην Φιλαντέλφεια, με τους Λέικερς να επιστρέφουν από το -18 και - κυρίως - από το -9 στα τελευταία 34 δευτερόλεπτα της κανονικής περιόδου στέλνοντας το ματς στην παράταση, αλλά εκεί οι Σίξερς βρήκαν τον τρόπο να πάρουν την νίκη με 133-122.

Άκρως τρελό και απίθανο. Αυτή η φράση περιγράφει στον απόλυτο βαθμό τον αγώνα των Σίξερς με τους Λέικερς, με την Φιλαντέλφεια να χάνει διαφορά 18 πόντων στην 4η περίοδο και 9 (!) πόντων στα τελευταία 34 δευτερόλεπτα, αλλά τελικά να παίρνει την νίκη με 133-122 στην παράταση!

Ό,τι και να πει κάποιος για αυτό το ματς θα είναι λίγο, αφού οι Σίξερς ξέφυγαν με 31-20 στην πρώτη περίοδο - με τον Τζοέλ Εμπίντ να έχει ήδη 20 πόντους! - τους Λέικερς να επιστρέφουν στο ματς, αλλά τους γηπεδούχους να δείχνουν να καθαρίζουν το ματς όταν ξέφυγαν με 102-84 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Κι αν αυτό δεν ήταν αρκετό, οι Σίξερς ήταν ακόμα μπροστά στο σκορ με 119-110 με 34 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει!

Σε ένα απίθανο σκηνικό, οι Λέικερς απάντησαν με σερί 7-0 για μειώσουν σε 119-117. Ακολούθησαν 1/2 βολές του ΝτιΆντονι Μέλτον για το 120-117, με τους Σϊξερς στην συνέχεια να κάνουν φάουλ στον Όστιν Ριβς σε προσπάθεια για τρίποντο με 9 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Ο Ριβς ευστόχησε στις 2 πρώτες βολές, αλλά αστόχησε στην τρίτη, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Άντονι Ντέιβις, ο οποίος κέρδισε φάουλ και μαζί την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του! Ενώ όμως είχε 12/12 βολές μέχρι εκείνο το σημείο, είχε 1/2 στο φινάλε, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση, όπου οι Σίξερς σημείωσαν τους 12 πρώτους πόντους και καθάρισαν το ματς.

Ο Εμπίντ με 38 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μέλτον να προσθέτει 33 πόντους και τον Τζέιμς Χάρντεν 28 πόντους και 12 ασίστ.

Για τους Λέικερς, ο Ντέιβις είχε 31 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ριβς 25 πόντους και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 23 πόντους, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 12 πόντους με 4/14 σουτ, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-20, 61-59, 93-83, 120-120, 133-122

ΣΙΞΕΡΣ: Τάκερ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάρις 14 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Εμπίντ 38 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Χάρντεν 28 (3 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 λάθη), Μέλτον 33 (8/12 τρίποντα, 7 κλεψίματα), Ριντ, Χάρελ, Τάιμπουλ 9 (1), Μίλτον 6, Κορκμάζ 2 (1/5 σουτ)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 31 (12 ριμπάουντ), Τζέιμς 23 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπέβερλι 9 (1), Σρούντερ 4, Γουόκερ 15 (3), Μπράουν, Μπράιαντ 3 (1), Γουέστμπρουκ 12 (4/14 σουτ, 1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ριβς 25 (4 τρίποντα, 5 ασίστ)