NBA

NBA: Οι Μάβερικς διέλυσαν τους Νικς στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν

2022 AP PHOTO/BEBETO MATTHEWS

Απίθανοι στο δεύτερο μέρος, οι Ντάλας Μάβερικς των Ντόντσιτς, Ντίνγουιντι, Χάρνταγουεϊ πάτησαν τους Νικς με 121-100.

Με σκορ 69-39 στο β' μέρος και με απίθανο μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, σε άμυνα κι επίθεση, οι Μάβερικς πέρασαν το βράδυ του Σαββάτου (3/12) από την Νέα Υόρκη ρίχνοντας τους Νικς στο καναβάτσο (121-100).

Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, πήρε φωτιά στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με 30 πόντους σε 29 λεπτά οδήγησε την ομάδα του Ντάλας στο 11-11 (9-3 εντός και 2-8 εκτός έδρας). Η ομάδα του Ντάλας πήρε με 41-15 την τρίτη περίοδο, έκλεισε το ματς με 43% στα συνολικά σουτ και όμως, επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση εκείνης της Νέας Υόρκης. Γιατί; Επειδή έβαλε 24 τρίποντα, με τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να έχει 8/13 απέναντι στην πρώην ομάδα του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-20, 59-52, 74-93, 100-121

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Τομ Τίμποντο): Μπάρετ 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντλ 24 (3), Ρόμπινσον 2 (6 ριμπάουντ), Μπράνσον 13 (2), Γκράιμς 9 (1), Ρόουζ 4, Κουίκλι 23 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρτενσταϊν 2, Ρέντις, Τόπιν 4, Σιμς 2, ΜακΜπράιντ 1, Μίχαϊλιουκ 3 (1)

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 3 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 28 (8/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 6 (7 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 17 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ντόντσιτς 30 (7/12 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ), Γκριν 7 (1), Κλέμπερ 13 (3), Μπούλοκ 10 (3), ΜακΓκί 2, Μπέρτανς, Χάρντι, Ντιλικίνα, Πίνσον