ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Οι Κινγκς κέρδισαν τους Λέικερς του σούπερ ΛεΜπρόν με 125-116, τέλος σε σερί έξι ηττών

Sacramento Kings forward Marvin Bagley III (35) defends Los Angeles Lakers forward LeBron James (6) in the first quarter of an NBA basketball game in Sacramento, Calif., Wednesday, Jan. 12, 2022. (AP Photo/José Luis Villegas) 2022 AP PHOTO/JOSE LUIS VILLEGAS

Οι Κινγκς φαίνεται πως έχουν γίνει ο κακός δαίμονας των Λέικερς, με την ομάδα του Σακραμέντο να κερδίζει τον ΛεΜπρόν και την παρέα του εντός έδρας με 125-116, βάζοντας έτσι τέλος σε ένα σερί έξι ηττών στα τελευταία ματς.

Ο ΛεΜπρόν ήταν για ακόμα μία φορά εξωπραγματικός, όμως οι Κινγκς ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος και πήραν τη νίκη απέναντι στους Λέικερς με 125-116 στο Σακραμέντο. Οι γηπεδούχοι, που ανέβηκαν στο 17-27 στη σεζόν, αν και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο, επέστρεψαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 40-23 και πήραν προβάδισμα στο σκορ που κράτησαν έως το τέλος.

Οι Λέικερς από την άλλη έδειξαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, δεν διατήρησαν το πλεονέκτημα που είχαν, δεν εκμεταλλεύτηκαν την τρομερή κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο "Βασιλιάς" για άλλη μία βραδιά και έπεσα στο 21-21 στη σεζόν. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές Κινγκς ήταν ο Φοξ με 29 πόντους ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 34 για τους Λέικερς που όπως αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν τη νίκη στο Λος Άντζελες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-34, 61-67, 101-90, 125-116

ΚΙΝΓΚΣ: Μπαρνς 23 (3), Μπάγκλεϊ 16 (1), Μέτου 14 (2), Χαλιμπάρτον 14 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Φοξ 29 (11/21 σουτ), Χάρκλες 2, Χιλντ 10 (2), Λεν 8, Μίτσελ 6, Ντέιβις 3 (1), Κέτα

ΛΕΙΚΕΡΣ: Μονκ 22 (6), Αρίζα 2, Τζέιμς 34 (13/29 σουτ, 3/12 τρίποντα), Μπράντλεϊ 6, Γουέστμπρουκ 8 (12 ασίστ), Τζόνσον 8 (2), Χόρτον-Τάκερ 9 (!), Ριβς 19 (4), Χάουαρντ 8, Έλινγκτον.