NBA

NBA: Ο Τέιτουμ έχει αστοχήσει στα τελευταία 20 τρίποντα που επιχείρησε

Ο Τζέισον Τέιτουμ με την φανέλα των Σέλτικς
Ο Τζέισον Τέιτουμ με την φανέλα των Σέλτικς Ⓒ 2022 MICHAEL DWYER/ ASSOCIATED PRESS

Ένα τρελό στατιστικό αναδείχθηκε για τον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος έχει 0/17 τρίποντα στα τρία τελευταία παιχνίδια των Σέλτικς, ενώ συνολικά έχει αστοχήσει στα 20 τελευταία σουτ που επιχείρησε πίσω από την γραμμή των 7.25 μέτρων.

Ο Τζέισον Τέιτουμ θεωρείται ένας από τους πιο προικισμένους σκόρερ στο NBA, αλλά και ένας πολύ καλός σουτέρ. Παρόλα αυτά, περνάει μία πρωτόγνωρη περίοδο αστοχίας πίσω από την γραμμή του τριπόντου.

Ο φόργουορντ των Σέλτις είχε 0/6 τρίποντα στην εντός έδρας ήττα με 105-109 από τους Μπλείζερς. Κάπως έτσι, συμπλήρωσε 0/17 τρίποντα στα τρία τελευταία παιχνίδια της ομάδας του, αφού είχε ακόμα 0/7 τρίποντα κόντρα στους Χόρνετς (ήττα με 102-111) και 0/4 τρίποντα στην νίκη επί των Πέλικανς (104-92). Απείλησε έτσι το απόλυτο αρνητικό ρεκόρ του NBA για άστοχα σουτ σε πακέτο τριών αγώνων, που ανήκει στον Μάικλ Άνταμς από το 1992, όταν είχε 0/18 τρίποντα σε αντίστοιχο διάστημα.

Ο Τέιτουμ ωστόσο στην πραγματικότητα δεν έχει απλώς 0/17 τρίποντα στους τρεις τελευταίους αγώνες. Έχει αστοχήσει στα 20 τελευταία τρίποντα που επιχείρησε! Για την ακρίβεια, το τελευταίο του τρίποντο το σημείωσε στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τους Μπουλς στις 16 Ιανουαρίου (νίκη των Σέλτικς με 114-112), σε ένα παιχνίδι που είχε συνολικά 1/5 τρίποντα.

"Με πονάει όλο αυτό, αλλά δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω. Πρέπει απλώς να προπονηθώ και να δω βίντεο με τα σουτ μου για να βρω τα λάθη μου" δήλωσε ο ίδιος μετά τον αγώνα με τους Μπλέιζερς, όπου ακόμα κι έτσι είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για την ιστορία, την φετινή σεζόν ο Τέιτουμ έχει 25.2 πόντους, 8.5 ριμπάουντ και 3.7 ασίστ μέσο όρο με 41.5% στα σουτ (χαμηλότερο ποσοστό της καριέρας του) και 31.7% στα τρίποντα (χαμηλότερο ποσοστό της καριέρας του, όταν ποτέ δεν είχε πέσει κάτω από το 37.3%).