ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Ο ΛεΜπρόν οδήγησε τους Λέικερς σε νίκη με 116-105 επί των Μάτζικ

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς © 2021 MARCIO JOSE SANCHEZ/AP IMAGES

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να αγωνίζεται όλο το δεύτερο ημίχρονο σε θέση σέντερ οι Λέικερς ανέτρεψαν διαφορά 10 πόντων κόντρα στους Μάτζικ στο Ορλάντο, παίρνοντας την νίκη με 116-105.

Οι Λέικερς βρέθηκαν ένα ημίχρονο μακριά από νέο κάζο στο Ορλάντο. Το πέρασμα του ΛεΜπρόν Τζέιμς σε θέση σέντερ στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην τα δεδομένα, με τους "Λιμνάνθρωπους" να φτάνουν στην νίκη με 105-116.

Ο ΛεΜπρόν τα έκανε πάλι (σχεδόν) όλα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ήταν όμως κυρίως ο μπροστάρης του επιμέρους σκορ 20-2 με το οποίο άνοιξαν οι Λέικερς την τρίτη περίοδο και πήραν το πάνω χέρι στο ματς, για να φτάσουν τελικά στην νίκη.

Ο Καρμέλο Άντονι με 23 πόντους ακολούθησε τον ΛεΜπρόν, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 18 πόντους και 11 ριμπάουντ

Για τους Μάτζικ, ο Τζέιλεν Σαγκς είχε 22 πόντους, ο Γουέντελ Κάρτερ 19 πόντους και ο Φραντζ Βάγκνερ 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 62-54, 78-85, 105-116

ΜΑΤΖΙΚ: Φ. Βάγκνερ 15 (1), Μπάμπα 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουνντ), Άντονι 4 (2/9 σουτ), Χάρις 13 (2), Σαγκς 22 (6/16 σουτ, 1/7 τρίποντα, 9 ασίστ, 6 λάθη), Οκέκε 11 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σκόφιλντ, Μπραζντέικις 8 (1), Μ. Βάγκνερ, Κάρτερ 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρος 2

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 29 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Αρίζα 5 (1), Χάουαρντ 4, Γουέστμπρουκ 18 (11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπράντλεϊ 9 (2), Άντονι 23 (4), Τζόνσον 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μονκ 10 (1), Ριβς 5, Χόρτον-Τάκερ 2