NBA

NBA: Ο Γουίλιαμσον πάτησε τους Σπερς, έκπληξη των Ρόκετς στο Φοίνιξ

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον με την φανέλα των Πέλικανς
Ο Ζάιον Γουίλιαμσον με την φανέλα των Πέλικανς Ⓒ 2022 GERALD HERBERT/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Ζάιον Γουίλιαμσον να έχει 30 πόντους και 15 ριμπάουντ οι Πέλικανς ισοπέδωσαν με 117-99 τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο. Έκπληξη με ανατροπή των Ρόκετς κόντρα στους Σανς στο Φοίνιξ, οι χτυπημένοι από τραυματισμούς Χοκς λύγισαν τους Νάγκετς, νίκες για Καβαλίερς, Τζαζ και Γκρίζλις.

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον αισθάνεται κάθε μέρα και καλύτερα. Αυτό έγινε σαφές και στο Σαν Αντόνιο, με τον θηριώδη φόργουορντ να κατασπαράζει τους Σπερς, οδηγώντας τους - χωρίς Ίνγκραμ - Πέλικανς στην νίκη με 99-117.

Ο Γουίλιαμσον δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, τελειώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, κυριαρχώντας στο παρκέ. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Τρέι Μέρφι να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Σπερς, ο Ντέβιν Βάσελ είχε 25 πόντους και ο Κέλντον Τζόνσον 15 πόντους (αλλά 7/23 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 52-49, 71-81, 99-117

Χοκς - Νάγκετς 117-109

Οι Χοκς παρατάχθηκαν κόντρα στους Νάγκετς χωρίς τους Γιανγκ, Χάντερ και Κόλινς. Αυτό δεν τους εμπόδισε ωστόσο να πάρουν την νίκη με 117-109 κόντρα στο - χωρίς Μάικλ Πόρτερ - Ντένβερ.

Ο Ντεζούντε Μάρι με 34 πόντους ήταν ο ηγέτης των Χοκς, με τον Έιτζεϊ Γκρίφιν να προσθέτει 24 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Τζαμάλ Μάρι 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 60-46, 90-81, 117-109

Σανς - Ρόκετς 121-122

Οι Ρόκετς σόκαραν τους Σανς στο Φοίνιξ. Και με κάποιο τρόπο στο τέλος φάνηκε ότι κόντεψε να αυτοκτονήσουν πριν πάρουν μία σπουδαία νίκη με 121-122, επιτρέφοντας από το -16, αλλά χάνοντας διαφορά έξι πόντων στο τελευταίο λεπτό! Οι Σανς είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, αλλά αστόχησαν σε 4 σουτ στο φινάλε.

Ο Τζέιλεν Γκριν με 30 πόντους και ο Τζαμπάρι Σμιθ με 17 πόντους έδειξαν τον δρόμο στους νικητές.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 41 πόντους, ο Μίκαλ Μπρίτζες 22 πόντους και ο Κάμερον Πέιν 20 πόντους και 12 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-27, 64-57, 96-86, 121-122

Καβαλίερς - Μάτζικ 107-96

Οι Καβαλίερς έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα στους Μάτζικ, έπαιξαν όσο χρειαζόταν και πήραν την νίκη με 107-96, σε ένα ματς που έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 20 πόντους διαφορά.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 34 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών - που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τον Τζάρετ Άλεν - με τον Ίβαν Μόμπλι να προσθέτει 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Ντάριους Γκάρλαντ 18 πόντους (αλλά 6/15 σουτ).

Για τους Μάτζικ, ο Πάολο Μπανκέρο είχε 22 πόντους και ο Κόουλ Άντονι 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 54-47, 82-64, 107-96

Τζαζ - Πέισερς 139-119

Οι Τζαζ έδωσαν συνέχεια στην ανοδική τους πορεία, επικρατώντας εύκολα με 139-119 των Πέισερς, έχοντας σταθερά το προβάδισμα από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα.

Ο Λάουρι Μάρκανεν με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ρούκι Γουόκερ Κέσλερ να προσθέτει 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Τζόρνταν Κλάρκσον 19 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Μάιλς Τέρνερ είχε 18 πόντους και οι Ταϊρίς Χαλιμπάρτον και Τζέιλεν Σμιθ από 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-24, 75-59, 101-81, 139-119

Γκρίζλις - Σίξερς 117-109

Οι Γκρίζλις έκαναν τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στους - χωρίς Χάρντεν και Μάξι - Σίξερς, χάνοντας διαφορά 18 πόντων στην τέταρτη περίοδο. Στο τέλος όμως δεν το πλήρωσαν, κάνοντας αυτό που έπρεπε, παίρνοντας την νίκη με 117-109.

Ο Τζα Μοράντ με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζάρεν Τζάκσον να προσθέτει 22 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 35 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τομπάιας Χάρις 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-30, 64-54, 92-76, 117-109

Χόρνετς - Γουίζαρντς 117-116

Τρελό παιχνίδι έγινε στην Σάρλοτ, με τους Χόρνετς να χάνουν διαφορά 22 πόντων, αλλά στο τέλος να παίρνουν την νίκη με 117-116 επί των Γουίζαρντς. Η Ουάσινγκτον έκανε απίστευτα πράγματα στην 4η περίοδο, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 28-10 υπέρ της, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να βάλει το σουτ που θα της έδινε την νίκη.

Ο Τέρι Ροζίερ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κέλι Ούμπρε να προσθέτει 22 πόντους και τον Πι Τζέι Ουάσινγκτον 21 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλι Μπιλ είχε 33 πόντους (αλλά λάθος αποφάσεις στο φινάλε) και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 21 πόντους (αλλά 5/14 σουτ) και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-31, 74-59, 107-88, 117-116