NBA

NBA: Ο Γιόκιτς μίλησε στο τέλος, οι Νάγκετς νίκησαν με 122-119 τους Πέισερς επιστρέφοντας από το -18

Ο Νίκολα Γιόκιτς
Ο Νίκολα Γιόκιτς Ⓒ 2022 RICK BOWMER/ ASSOCIATED PRESS

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέρασε το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τους Πέισερς στον πάγκο λόγω προβλημάτων με φάουλ, ωστόσο στην 4η περίοδο πάτησε παρκέ και πήρε στην πλάτη του το Ντένβερ, οδηγώντας το στην νίκη με 122-119 μέσα στην Ιντιάνα.

Οι Νάγκετς χρειάστηκε για μεγάλο διάστημα του αγώνα με τους Πέισερς να παλέψουν χωρίς τον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος είχε 5 φάουλ από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Βρέθηκαν ακόμα και στο -18 (87-69). Στο τέλος όμως βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην νίκη με 119-122.

Οι σουτέρ των Νάγκετς έβαλαν τα σουτ που έπρεπε στην τρίτη και στην τρίτη περίοδο φέρνοντας το ματς σε κοντινή απόσταση. Μετά επέστρεψε στο παρκέ ο Γιόκιτς και κουβάλησε την ομάδα του μέχρι την νίκη, σπάζοντας ένα σερί δύο νικών των Πέισερς. Η Ιντιάνα είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Μάιλς Τέρνερ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Ο Γιόκιτς με 24 πόντους σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Τζαμάλ Μάρι και Άαρον Γκόρντον να προσθέτουν από 18 πόντους και τον Μπόουνς Χάιλαντ 16 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Μπένενικτ Μάθουριν είχε 30 πόντους, ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και οι Μπάντι Χιλντ και Αϊζάια Τζάκσον από 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-35, 70-56, 95-89, 119-122

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σμιθ 6 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέρνερ 14 (11 ριμπάουντ), Νέμπχαρντ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χαλιμπάρτον 21 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Χιλντ 17 (2/9 τρίποντα), Μπρίσετ 2, Νέσμιθ (0/5 σουτ), Τζάκσον 17 (10 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 2, ΜακΚόνελ 2, Μάθουριν 30 (6/9 τρίποντα)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 18 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Πόρτερ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιόκιτς 24 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μάρι 18 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 4, Μπράουν 2 (1/5 σουτ), Τζόρνταν 8, Χάιλαντ 16 (4/13 σουτ, 3 τρίποντα)