ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Απίθανος Κλέι Τόμπσον, οδήγησε τους Γουόριορς στην νίκη με 111-107 επί των Τζαζ με επιστροφή από το -21

Ο Κλέι Τόμπσον των Γουόριορς
Ο Κλέι Τόμπσον των Γουόριορς Ⓒ 2022 JEFF CHIU/ASSOCIATED PRESS

Τρελό παιχνίδι έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους Γουόριορς να επιστρέφουν από το -21, αλλά και από το -16 στην 4η περίοδο χάρη σε σερί 18-0 (!), και τελικά να επικρατούν με 111-107 των Τζαζ, με τον Κλέι Τόμπσον να σταματάει στους 36 πόντους.

Οι Γουόριορς είναι πάλι εδώ. Οι Τζαζ εξακολουθούν να είναι στον... κόσμο τους. Σε ένα τρελό παιχνίδι στο Γκόλντεν Στέιτ, οι Γουόριορς πήραν την νίκη με 111-107 επιστρέφοντας από το -21 της 2ης περιόδου, αλλά και από το -16 στην τέταρτη περίοδο!

Ήταν ένας από τους αγώνες όπου πρέπει κάποιος να δει τι έγινε για να το πιστέψει. Κι αυτό γιατί οι Τζαζ είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το ματς, ξεφεύγοντας με 28-49 στην δεύτερη περίοδο, αλλά και με 87-103 στο 40'. Τότε όμως ήταν που οι Γουόριορς ξύπνησαν και απάντησαν με ένα μυθικό σερί 18-0, το οποίο έτρεξαν αποκλειστικά με τρίποντα (είχαν 6/7 σε αυτό το διάστημα), περνώντας μπροστά με 105-103! Τέσσερα εξ αυτών τα σημείωσε ο Κλέι Τόμπσον, ο οποίος θύμισε τον παλιό - εξωγήινο - εαυτό του.

Με την ψυχολογία με το μέρος τους πλέον, οι Γουόριορς έφτασαν στην νίκη ευστοχώντας στις βολές που έπρεπε στο τέλος. Νωρίτερα πάντως, με το σκορ στο 109-106, ο Ντόνοβαν Μίτσελ αστόχησε σε τρίποντο που θα μπορούσε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ο Κλέι Τόμπσον με 36 πόντους με 8/17 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζόρνταν Πουλ να προσθέτει 31 πόντους και τον Άντριου Γουίγκινς 17 πόντους

Για τους Τζαζ, οι Μίτσελ και Μάικ Κόνλεϊ είχαν από 26 πόντους και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 17 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 45-58, 81-87, 111-107

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 10 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίγκινς 17 (3), Λούνι 2, Τόμπσον 36 (14/28 σουτ, 8/17 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουλ 31 (6/15 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπιέλιτσα 3 (1), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 2 (8 ριμπάουντ), Πέιτον 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ (0/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 17 (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα), Γκομπέρ 14 (20 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 26 (5/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίτσελ 26 (4/10 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1), Χάουζ 3 (1), Γουάιτσαϊντ 2, Κλάρκσον 14 (2/8 τρίποντα)