NBA

Νάγκετς - Τζαζ 105-109: Συμπαγής η Γιούτα, πέρασε από το Ντένβερ

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ επιχειρεί λέι-απ σε αγώνα με τους Νάγκετς την σεζόν 2020/21
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ επιχειρεί λέι-απ σε αγώνα με τους Νάγκετς Ⓒ 2021 DAVID ZALUBOWSKI/ASSOCIATED PRESS

Οι Τζαζ επιβεβαίωσαν στο Ντένβερ ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησαν με 109-105 των Νάγκετς, σημειώνοντας την 5η σερί νίκη τους.

Οι Τζαζ δείχνουν πως έχουν βρει τον δρόμο τους. Οι Νάγκετς τον ψάχνουν ακόμα. Το συναπάντημά τους στο Ντένβερ είχε ως αποτέλεσμα να επιβεβαιωθούν και οι δύο προτάσεις, με την Γιούτα να πανηγυρίζει στο τέλος μία σημαντική νίκη με 105-109.

Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη των Τζαζ, που πλέον έχουν ρεκόρ 9-4, έναντι 6-7 των Νάγκετς, που εξακολουθούν να βρίσκονται στο όριο του 50% στο ρεκόρ τους από το ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 23 πόντους και ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 18 πόντους (αλλά 7/20 σουτ) ήταν η κορυφαίοι των "Μορμόνων", σε μία βραδιά που είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Τζαμάλ Μάρεϊ 30 πόντους (24 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο), ωστόσο μετά από εκεί υπήρχε το... χάος, αφού κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Όσον αφορά το παιχνίδι, με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που οι Τζαζ ξέφυγαν με 7-17 καμία ομάδα δεν πήρε ποτέ διψήφιο προβάδισμα. Κάπως έτσι, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι συνεχώς, με αποτέλεσμα το φινάλε να φτάνει στα όρια του θρίλερ.

Με τους Τζαζ να έχουν ξεφύγει με 95-103, το Ντένβερ απάντησε με ένα σερί 7-0 για να μειώσει σε 102-103 με ένα λεπτό για το φινάλε. Ένα καλάθι του Μίτσελ όμως στην επόμενη φάση έκανε το σκορ 102-105, με το Ντένβερ στην συνέχεια να αστοχεί σε τρία σουτ στην ίδια επίθεση (ένα τρίποντο και ένα δίποντο ο Γιόκιτς και ενδιάμεσα ένα δίποντο ο Μόντε Μόρις), με τον Ρόις Ο'Νιλ με 2 βολές να κάνει το σκορ 102-107.

Κι αν ο Μάρεϊ μείωσε σε 105-107 με τρίποντο, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του Ντένβερ, ο Γκομπέρ με κάρφωμα στην τελευταία φάση έβαλε την υπογραφή του στο τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-32, 58-53, 79-81, 105-109

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 4 (9 ριμπάουντ), Μπάρτον 2 (1/6 σουτ), Γιόκιτς 35 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Μάρεϊ 30 (11/27 σουτ, 4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 8 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα), Γκριν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρτενσταϊν, Καμπάσο 5 (1), Μόρις 7 (1), Ντοζίερ 9 (2)

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 17 (5), Γκομπέρ 15 (13 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 14 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μίτσελ 18 (7/20 σουτ, 0/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Νιάνγκ 11 (2), Φέιβορς 3, Κλάρκσον 23 (4), Ονι