NBA

Νάγκετς - Θάντερ 119-101: Νίκη με ηγέτη Γιόκιτς, στο μηδέν ο Ποκουσέβσκι

Ο Νίκολα Γιόκιτς απέναντι στους Θάντερ
Ο Νίκολα Γιόκιτς απέναντι στους Θάντερ Ⓒ 2021 DAVID ZALUBOWSKI/ASSOCIATED PRESS

Οι Νάγκετς πήραν τη νίκη απέναντι στους Θάντερ με 119-101, έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος πέτυχε το 14ο double-double σε ισάριθμα παιχνίδια (VIDEO).

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Γιόκιτς, οι Νάγκετς είχαν ένα εύκολο βράδυ απέναντι στους Θάντερ επικρατώντας με 119-101.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Ντένβερ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρόλο που το πρώτο 12λεπτο πήγαινε πόντο πόντο, στο δεύτερο, κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί και να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με +13 (65-52).

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και με ηγέτη των Νίκολα Γιόκιτς ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 27 πόντους, με 12/21 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, πήραν την 7η τους νίκη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, φτάνοντας στο 7-7. Ο Φακούντο Καμπάσο, έμεινε χαμηλά, αφού σκόραρε μόλις 3 πόντους (1/6 σουτ), σε 18 λεπτά που αγωνίστηκε.

Από την άλλη η Οκλαχόμα έπεσε στο 6-7, με τον Ντορτ να προσπαθεί σχεδόν μόνος του, πετυχαίνοντας 20 πόντους, με 8/11 σουτ, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι έμεινε άποντος (0/7 σουτ, 0/5 τρίποντα), ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-31, 65-52, 97-74, 119-101

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μπάρτον 13 (6 ασίστ), Μίλσαπ 13 (12 ριμπάουντ), Γιόκιτς 27 (12/21 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρις 11, Γκριν 10 (8 ριμπάουντ), Ντόζιερ 11, Μόρις 15 (5 ασίστ), Καμπάσο 3, Χέιρτενστειν 5 (7 ριμπάουντ), Χάμπτον 2, Μπολ 2, Νέιτζι, Κάνκαρ, Χάουαρντ 2

ΘΑΝΤΕΡ: Ντορτ 20 (8/11 σουτ, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέιζλι 12, Ρόμπι 10 (9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 14 (7 ασίστ, 5 Γκίλτζιους-Αλεξάντερ), Χιλ 6, Ντιαλό 8 (6 ριμπάουντ), Μασκάλα 3, Ποκουσέβσκι (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαλεντόν 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 6, Γουίλιαμς, Χολ 6, Τζάκσον 9, Μίλερ