NBA

Νάγκετς - Μπουλς 131-127: Με ηγέτη Μάρεϊ, το Ντένβερ πήρε την νίκη στην παράταση

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ των Νάγκετς
Ο Τζαμάλ Μάρεϊ των Νάγκετς Ⓒ 2021 DAVID ZALUBOWSKI/ASSOCIATED PRESS

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ ήταν ο σωτήρας των Νάγκετς, αφού με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε το ματς με τους Μπουλς στην παράταση και εκεί επικράτησαν 131-127.

Οι Νάγκετς πήραν μία σημαντική νίκη, καθώς επικράτησαν των Μπουλς 131-127, ανεβαίνοντας έτσι στο 25-16 στην κανονική διάρκεια του NBA.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με την τέταρτη και τελευταία περίοδο να είναι και η πιο απολαυστική από άποψη θεάματος.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ντένβερ είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Τζαμάλ Μάρεϊ, ο οποίος κατάφερε με ένα μεγάλο σουτ να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και εκεί οι Νάγκετς να φύγουν με την νίκη (131-127)

Ο Μάρεϊ ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 34 πόντους, από 6/13 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 4/4 βολές, με 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς, έβαλε κι αυτός 34, από 14/23 σουτ, με 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Όσο για τους ηττημένους, ο Ζακ ΛαΒίν ήταν εξαιρετικός, καθώς πέτυχε 32 πόντους, από 7/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, με 4 ασίστ, σε 37:39 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-30, 47-55, 81-89, 116-116, 131-127 (παρ.)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Πόρτερ Τζ. 19 (6 ριμπάουντ), Μίλσαπ 4, Γιόκιτς 34 (14/23 σουτ, 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπάρτον 16, Μάρεϊ 34 (6/13 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 4/4 βολές, με 5 ασίστ και 4 κλεψίματα), Καμπάσο 2 (8 ασίστ), Ντοζίερ 4, Γκριν 10, Νατζί 8

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς 6, Μάρκανεν 10, Γιανγκ 11 (10 ριμπάουντ), ΛαΒίν 32 (10/20 σουτ), Σατοράνσκι 8, Πόρτερ Τζ. 22 (4/7 τρίποντα), Κάρτερ Τζ. 6, Γουάιτ 17 (3/3 τρίποντα), Βαλεντάιν 8, Αρκιντιάκονο 7