NBA

Νάγκετς - Γκρίζλις 139-137: Ο Γιόκιτς πήρε το θρίλερ μετά από δύο παρατάσεις

Ⓒ 2021 DAVID ZALUBOWSKI/ASSOCIATED PRESS

Σ' ένα ματς-θρίλερ έτσι όπως εξελίχθηκε, οι Νάγκετς πήραν μία σπουδαία νίκη μετά από δύο παρατάσεις, επί των Γκρίζλις (139-137), με τον Νίκολα Γιόκιτς να ολοκληρώνει το ματς έχοντας 47 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Στο ντέρμπι της ημέρας, οι Νάγκετς πήραν τη νίκη στην δεύτερη παράταση κόντρα στους Γκρίζλις (139-137), με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει ένα απίστευτο παιχνίδι.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και παρότι οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, βρήκαν μερικά εύκολα σουτ και ανέβασαν την διαφορά στο +8 (27-35), το Ντένβερ είχε αντίδραση και μείωσε στο καλάθι. Το ημίχρονο παρόλα αυτά ολοκληρώθηκε με τους Γκρίζλις να έχουν το πάνω χέρι, όμως κανείς δεν περίμενε την ανάλογη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος, οι Νάγκετς μπήκαν ψυχωμένοι, ήθελαν όχι μόνο να αλλάξουν το μομέντουμ αλλά να φύγουν και με τη νίκη. Η αρχή έγινε προς τα τέλης της τρίτης περιόδου, όταν ο Νίκολα Γιόκιτς άρχισε να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, ισοφαρίζοντας το ματς και παίρνοντας μετά από ώρα το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ενώ το σκορ ήταν στο 116-116 και είχαν δική τους την τελευταία επίθεση, αστόχησαν σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, οι άμυνες είχαν σφίξει για τα καλά, το Μέμφις ήταν μπροστά για τρεις πόντους (125-122) στα 13" πριν από το τέλος, όμως ο Γουίλ Μπάρτον δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σουτ εκτός ισορροπίας, ισοφάρισε το ντέρμπι, στέλνοντάς το σε ακόμη μία παράταση.

Κάπου εκεί, ο Νίκολα Γιόκιτς πήρα πάνω του τα πράγματα, έβαλε σερί 6 πόντους και ενώ το σκορ ήταν 137-134 για τους Νάγκετς, οι Γκρίζλις αποφάσισαν να πάνε σε μία γρήγορη επίθεση έτσι ώστε να έχουν ακόμη μία στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως αστόχησαν και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-35, 56-60, 87-95, 116-116, 125-125 (α’ παρ.), 139-137 (β’ παρ.)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Πόρτερ Τζ. 21 (7 ριμπάουντ), Γκόρντον 2 (8 ριμπάουντ), Γιόκιτς 47 (18/25 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 μπλοκ, 7 λάθη), Μπάρτον 28 (5/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Καμπάτσο 3, Κάνκαρ 2, Γκριν 12, Ντόζιερ 10 (5 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Χάρισον 2, Μίλσαπ 12, Μπολ, Χάουαρντ, ΜακΓκι, Νάτζι

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Μπέιν 3, Άντερσον 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τίλμαν 18 (14 ριμπάουντ), Άλεν 24 (8/20 σουτ), Μοράντ 36 (11/21 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/11 βολές, 12 ασίστ, 8 ριμπάουντ), Μέλτον 25 (8 ριμπάουντ), Κλαρκ 4, Γουίνσλοου 6, Κόνκαρ 10, Φραζίερ, Τζόουνς, Πόρτερ, ΜακΝτέρμοτ, Τιλί