NBA

Μπουλς - Μπακς 118-112: Φινάλε με ήττα για το Μιλγουόκι και τώρα οι Χιτ

Ο Τζεφ Τιγκ
Ο Τζεφ Τιγκ Ⓒ 2021 TONY GUTIERREZ/ ASSOCIATED PRESS

Οι Μπακς παρατάχθηκαν χωρίς τους βασικούς κόντρα στους Μπουλς και ηττήθηκαν με 118-112, χάνοντας την ευκαιρία να κλείσουν την σεζόν αήττητοι κόντρα σε ομάδες του Divison τους. Με Χιτ στα playoffs, αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Η νίκη των Νικς επί των Σέλτικς (96-92) και των Νετς επί των Καβαλίερς (123-109) "κλείδωσε" το ζευγάρωμα των Μπακς με τους Χιτ στον πρώτο γύρο των playoffs. Έχοντας αυτό υπόψη, οι Μπακς παρατάχθηκαν με τα "δεύτερα" κόντρα στους Μπουλς και γνώρισαν την ήττα με 118-112 στο Σικάγο, βλέποντας τον Θανάση Αντετοκούνμπο να αποχωρεί με ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο.

Διαβάστε ΕΔΩ την τελική κατάταξη σε Ανατολή και Δύση και τα ζευγάρια των playoffs και των play-in τουρνουά.

Ο Θαντέους Γιανγκ με 20 πόντους, ο Κόμπι Γουάιτ και ο Λάουρι Μάρκανεν με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Μπουλς, που έκλεισαν με νίκη την σεζόν.

Για τους Μπακς, που τελείωσαν την σεζόν με ρεκόρ 46-26 και στα playoffs θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την περσινή τους Νέμεση (Χιτ), ο Τζορνταν Νόουρα είχε βραδιά καριέρας με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Τζεφ Τιγκ είχε 23 πόντους και ο Ελάιζα Μπράιαντ 16 πόντους, στο ντεμπούτο του μετά την απόκτησή του από την Μακάμπι.

Με αυτή την ήττα οι Μπακς έχασαν την ευκαιρία να γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που θα έκλεινε την κανονική περίοδο έχοντας το απόλυτο των νικών κόντρα σε ομάδες της Division τους, αφού το ρεκόρ τους έπεσε στο 11-1

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όντες αδιάφοροι, οι Μπακς μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι. Σταδιακά αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Μπουλς, οι οποίοι παίζοντας όμορφο μπάσκετ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 33-23.

Στην δεύτερη περίοδο το Σικάγο εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι, ανεβάζοντας την διαφορά στους 13 πόντους (48-35). Αυτό όμως ξύπνησε τους Μπακς, οι οποίοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τους Τιγκ και Νόουρα να σημειώνουν συνεχόμενα καλάθια μείωσαν σε 55-54 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπουλς ξέφυγαν ξανά (68-59), αλλά οι Μπακς μείωσαν σε 76-74, με το Σικάγο να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 91-85.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι φάνηκε να καθαρίζουν το παιχνίδι όταν με ένα ξέσπασμα ξέφυγαν με 102-89, αλλά και με 113-100 με 3.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Οι Μπακς ωστόσο συνέχισαν να παλεύουν και χάρη σε καλάθια του Νόουρα μείωσαν σε 114-110 με 35 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στο τέλος ωστόσο οι Μπουλς έδειξαν ψυχραιμία από την γραμμή των βολών, παίρνοντας την νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-23, 55-54, 91-85, 118-112

ΜΠΟΥΛΣ (Ντόνοβαν): Γιανγκ 20 (7 ριμπάουντ), Μάρκανεν 17 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (7 ριμπάουντ), Τεμπλ 7 (1), Γουάιτ 19 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φελίτσιο 5 (8 ριμπάουντ), Αρκιντιάκονο 14 (4), Ντότσον 11 (1), Βάλενταϊν 8 (2), Γκριν 6

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Ντιακιτέ 13 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Τιγκ 23 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόνατον 15 (2), Μέριλ 2 (1/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νουόρα 34 (4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπουλς: 31/55 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 14/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 26/53 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 24/32 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 16 λάθη

Photo Credits: ⓒ 2021 Tony Gutierrez/ Associated Press