Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ 76-66: Μπλαουγκράνα το πρώτο ντέρμπι της EuroLeague

Ο Κόρι Χίγκινς διεισδύει στο αντίπαλο καλάθι σε αγώνα για την EuroLeague
Ο Κόρι Χίγκινς διεισδύει στο αντίπαλο καλάθι EUROKINISSI

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έπαιξε σπουδαία άμυνα και πήρε τη νίκη (76-66) στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην EuroLeague.

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην EuroLeague κατέληξε στην Μπαρτσελόνα. Οι μπλαουγκράνα επιβλήθηκαν εντός έδρας της ΤΣΣΚΑ (76-66), η οποία δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, την ώρα που προσπαθούσε να διαχειριστεί τις απουσίες του Γιάνις Στρέλνιεκς και του Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες του να αποκτούν το προβάδισμα από νωρίς, δεν το έχασαν δευτερόλεπτο και έκαναν ιδανική εκκίνηση στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, απέκτησε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα και κατάφερε να "χτίσει" το παιχνίδι, όπως ακριβώς ήθελε. Ο Νίκολα Μίροτιτς πήρε συνεχόμενες μπάλες στα πρώτα λεπτά, ήταν αποτελεσματικός και βοήθησε σημαντικά προκειμένου η ομάδα του να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Το +10 (24-14) της πρώτης περιόδου ήταν ενδεικτικό της εικόνας που είχε το παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ να μην έχει επιθετικό ρυθμό και να μην βρίσκει πολλά ελεύθερα σουτ για αρκετή ώρα.

Ειδικά από την στιγμή που ο Μάικ Τζέιμς ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Η ισπανική άμυνα διάβασε πολύ καλά τις αποφάσεις που έπαιρνε, δεν του επέτρεψε να πάει στο "ένας με έναν" και αποδείχθηκε καθοριστική, στο πιο κρίσιμο σημείο.

Με την ΤΣΣΚ Μόσχας να επιστρέφει από το -7 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και να μειώνει στο σουτ (57-55 στο 33'), ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επανέφερε τον Νικ Καλάθη στο παρκέ. Κι αυτός τον δικαίωσε. Συνεχόμενες σπουδαίες άμυνες, κυρίως πάνω στον Μάικ Τζέιμς, βοήθησαν τους μπλαουγκράνα να κόψουν τον ρυθμό της "αρκούδας" και έπαιξαν καταλυτικό ρόλο προκειμένου η διαφορά να ξαναπάει σε διψήφι επίπεδα (73-60) με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις για να αντιδράσουν. Η νίκη κατέληξε στην πλευρά της Μπαρτσελόνα (76-66), η οποία έκανε ιδανικό ποδαρικό στη νέα σεζόν στην EuroLeague.

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Γιαβόρ - Ρόσι.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (7/9 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάνγκα 7 (1), Σμιτς 2, Ερτέλ 4, Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 8 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), Κλαβέρ, Μίροτιτς 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (3 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (1/5 τρίποντα, 6 λάθη), Χίλιαρντ 8 (2), Ούκοφ 3 (1), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Φόγτκμαν 2, Κλάιμπερν 8, Σενγκέλια 15 (1), Κουρμπάνοφ.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 22/37 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/17 βολές, 33 ριμπάουντ (27+6), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 15/32 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 12/18 βολές, 27 ριμπάουντ (19+8), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi