Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 79-72: Οι μπλαουγκράνα πήραν εκδίκηση για το SuperCopa

Ο Νικ Καλάθης οργανώνει για την Μπαρτσελόνα σε αγώνα της EuroLeague
Ο Νικ Καλάθης οργανώνει το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα στην EuroLeague EUROKINISSI

Η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε διαφορά ασφαλείας και, εν τέλει, τη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (79-72). Δεν έπαιξε ο Νίκολα Μίροτιτς.

Ο Νίκολα Μίροτιτς απουσίασε από το παιχνίδι γιατί το πρωτόκολλο τον "έπιασε" για μερικές μόνο ώρες, παρόλ' αυτά η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να πάρει πόντους από πολλούς παίκτες και να επιβληθεί εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης (79-72), ένα μήνα μετά την ήττα στον τελικό του SuperCopa. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, πάτησαν το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και δεν ξανακοίταξαν πίσω κόντρα στη "Βασίλισσα" που έφτασε τις τέσσερις ήττες σε πέντε αγώνες στην EuroLeague.

Μέσα σε όλα, ο Πάμπλο Λάσο είδε τον Γκάμπριελ Ντεκ να τραυματίζεται και να αποχωρεί άρον άρον για τα αποδυτήρια, δίχως τη δυνατότητα να επιστρέψει στο παρκέ για να βοηθήσει την ομάδα του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε καλό ρυθμό, οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, η Μπαρτσελόνα βρήκε όμως τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα. Με την άμυνα να λειτουργεί εξαιρετικά και τον Φακούντο Καμπάσο να είναι... απενεργοποιημένος, οι μπλαουγκράνα μπόρεσαν σταδιακά να επιβάλλουν πλήρως τα "θέλω" τους στις δύο πλευρές του παρκέ και να εκτοξεύσουν την υπέρ τους διαφορά.

Το +4 (18-14) της πρώτης περιόδου έγινε +21 (48-27) στο τέλος της δεύτερης, απόρροια του ξεσπάσματος που είχε ο Κάιλ Κούριτς (12 πόντοι με 3/4 σουτ και 5/5 βολές) και της ομαδικής δουλειάς στην άμυνα. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τα 8 ριμπάουντ του Σέρχι Μαρτίνεθ, ο οποίος κέρδισε χάρη σε αυτό τον λόγο την παραμονή του στο παρκέ για 16'07'' στο πρώτο μέρος. Όσο για τη Ρεάλ Μαδρίτης; Τα 10/31 σουτ και η αναλογία των ασίστ με τα λάθη (7/7) ήταν η βασικότερη αιτία της καθίζησης, μαζί με την αδυναμία ελέγχου των ριμπάουντ. Μία στατιστική κατηγορία στην οποία η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχη (22 έναντι 11).

Η Ρεάλ Μαδρίτης των 27 πόντων στο πρώτο μέρος σημείωσε 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσε τις συνεργασίες της, πήρε μαζεμένους πόντους από τον Αλμπέρτο Αμπάλντε και μπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα. Ή περίπου έτσι. Οι φιλοξενούμενοι δεν πληγώθηκαν από την επιλογή να ρισκάρουν το τρίποντο κάποιων παικτών της Μπαρτσελόνα και μείωσαν στους δώδεκα (64-52) στο 30ο λεπτό, έχοντας ακόμη ελπίδες για το διπλό.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν κατάφεραν να φανούν πιο απειλητικοί όμως, παρά τα τρικ που επιχείρησε ο έμπειρος τεχνικός. Η Ρεάλ Μαδρίτης παρέταξε σχήμα με τον Αλμπέρτο Αμπάλντε στο "4" και τον Τρέι Τόμπκινς στο "5" σε μια προσπάθεια να ανοίξει περισσότερο το γήπεδο και να ματσάρει την ενέργεια των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσος. Δεν τα κατάφερε όμως, παρά το γεγονός πως η διαφορά έπεσε μέχρι το -6 (75-69) στο ενάμιση λεπτό.

Ο Σέρχι Μαρτίνεθ αποδείχθηκε καθοριστικός με ένα ριμπάουντ και δύο καλάθια, κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την Μπαρτσελόνα και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (79-72).

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Ντιφάλα - Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβιτς 14 (4/6 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χάνγκα 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές), Σμιτς 7 (1), Ερτέλ 6, Οριόλα 2 (5 ριμπάουντ), Αμπρίνες 8 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 13 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Μαρτίνεθ 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κούριτς 15 (2), Καλάθης 3 (1/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 1, Ρούντι 3 (!), Αμπάλντε 13 (2), Καμπάσο 7 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν 3 (1), Ντεκ 2, Γκαρούμπα 8 (5 ριμπάουντ), Ταβάρες 6, Γιουλ 9 (1/4 τρίποντα), Τόμπκινς 14 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 23/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 18/23 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 21/44 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (18+11), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Μπασκόνια, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει εντός έδρας με την Μπάγερν Μονάχου.

Photo Credits: Eurokinissi