NBA

Μπακς - Σανς 127-128: Ο Αντετοκούνμπο πόνεσε, ο Τάκερ έκανε το φάουλ κι ο Μπούκερ έκρινε τη ματσάρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από αγώνα Μπακς - Σανς (19/4/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από αγώνα Μπακς - Σανς (19/4/2021) 2021 AP PHOTO/AARON GASH

Σπουδαίο ματς έγινε στο Μιλγουόκι, με τους Μπακς να λυγίζουν στην εκπνοή της παράτασης (127-128) από το φάουλ του Τάκερ και τη βολή του Μπούκερ. Πόνεσε στο 49' και είδε το φινάλε από τον πάγκο ο Αντετοκούνμπο που σταμάτησε στους 33 (VIDEOS).

Η τρίτη ομάδα της Ανατολής, υποδέχθηκε την ομάδα με το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ σε όλο το ΝΒΑ. Μπακς και Σανς είχαν δώσει απίστευτη μάχη πριν από μερικές εβδομάδες στο Φοίνιξ και αυτό έκαναν και τα ξημερώματα της Τρίτης (20/4) στο Fiserv Forum, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση (128-127) εξαιτίας ενός φάουλ του Πι Τζέι Τάκερ και μίας βολής του Ντέβιν Μπούκερ στα 0.3".

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κυριάρχησε (33 πόντοι από 12/21 δίποντα και 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 35:11), ωστόσο στο 49' ένιωσε μια κράμπα με αποτέλεσμα αρχικά να προσγειωθεί στο παρκέ και στη συνέχεια να παρακολουθήσει το φινάλε από τον πάγκο της ομάδας του.

Στο 35-22 πλέον το Μιλγουόκι που έχει δέκα εντός έδρας ήττες σε 28 αγώνες, με τον Κρις Μίντλετον (26 πόντοι από 8/13 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) και τον Τζρου Χόλιντεϊ (25 πόντοι από 8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα) να κάνουν σπουδαία δουλειά, αλλά από εκεί και πέρα να μη βρίσκουν τέταρτο στήριγμα.

Πέμπτος πασέρ στην ιστορία της Λίγκας ο Κρις Πολ, που χρειαζόταν εννέα ασίστ για να πιάσει τον Μάτζικ Τζόνσον, έδωσε τη δέκατη τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε και πλέον κυνηγάει τους Μαρκ Τζάκσον, Στιβ Νας με τους Τζέισον Κιντ - Τζον Στόκτον να βρίσκονται αρκετά μακριά. Μεγάλο ματς από τον πολύπειρο πλέι μέικερ που είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 13 ασίστ, την ώρα που ο Ντέβιν Μπούκερ, ο Μίκαλ Μπρίτζες κι ο ΝτιΆντρε Έιτον πετύχαιναν όλοι περισσότερους από 20 πόντους. Στο 41-16 οι Σανς, που έχουν 18-7 μακριά από το Φοίνιξ και συνεχίζουν την καταπληκτική τους πορεία.

Επόμενοι αγώνες για τους Μπακς απέναντι στους Σίξερς, τα ξημερώματα της Παρασκευής (02:00 ώρα Ελλάδας) και το βράδυ του Σαββάτου (22:30 ώρα Ελλάδας).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σανς να μπαίνουν στο ματς με 6/7 δίποντα, οι αρκετά άστοχοι (5/12 σουτ) Μπακς δυσκολεύθηκαν να περιορίσουν τον Πολ, την ώρα που ο Αντετοκούνμπο είχε καλές στιγμές αλλά 3/9 προσπάθειες μέχρι το timeout του 8' (17-21). Η αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων γρήγορα χάλασε, ο Χόλιντεϊ και οι αναπληρωματικοί Φορμπς - Πόρτις βοήθησαν να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 24-25 και το σημαντικότερο για το Μιλγουόκι ήταν πως δεν είχε κάνει λάθος ενώ είχε πετύχει τέσσερις πόντους από τα πέντε του Φοίνιξ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Κράουντερ κρατούσε τους Σανς όρθιους με τα μακρινά του σουτ, ο Αντετοκούνμπο έφθειρε τους αντιπάλους του, πήγε ξανά και ξανά στη γραμμή των βολών, έφτασε τους 21 πόντους, όμως το 48-48 στο 21' διατηρούσε το ντέρμπι στην κόψη του ξυραφιού με τους προπονητές να αντιμετωπίζουν την αναμέτρηση σαν αγώνα των playoffs. Το 54-55 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα κυρίως των 2/16 τριπόντων που είχε το Μιλγουόκι, απέναντι στον καταπληκτικό Κρις Πολ των 15 πόντων.

Με τον Γιάννη πολύ επιθετικό και στο ξεκίνημα του β' μέρους, οι Σανς δεν είχαν τρόπο για να τον αντιμετωπίσουν, είχαν όμως πλουραλισμό στην επίθεση, συνέχισαν να σουτάρουν καλά από την περιφέρεια και να βάζουν πίεση στους Μπακς. Το +8 (88-80) στο 35' και το 90-83 στο τέλος της τρίτης περιόδου έδιναν προβάδισμα νίκης στο Μιλγουόκι, που πήρε πολύ σκορ από τον Χόλιντεϊ, κράτησε το Φοίνιξ σε απόσταση με τον Αντετοκούνμπο, αλλά δεν καθάρισε το ματς.

Οι ασίστ του Κρις Πολ οδήγησαν στην ισοφάριση (109-109 στο 45') και στο προσπέρασμα (109-112) από τρίποντο του Κράουντερ, ο Μίντλετον έβαλε το πρώτο δικό του μακρινό σουτ μετά από πέντε άστοχα για το 116-114, ο Μπούκερ απάντησε για την ισοφάριση και οι Μπακς είχαν την τελευταία επίθεση. Ο Γιάννης πήρε τη μπάλα, "έφαγε" τον χρόνο, γλίστρησε μπροστά στον Έιτον, όμως οι γηπεδούχοι έσωσαν την κατοχή και κάλεσαν timeout στα 2.4". Το τρίποντο του Μίντλετον ήταν άστοχο, το ίδιο και εκείνο του Μπούκερ, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Με τον Αντετοκούνμπο να αισθάνεται κράμπα στο 49', οι Μπακς βρέθηκαν στο -6 (116-122) πριν ο Κόνατον βάλει μεγάλο τρίποντο, πριν ο Τάκερ ισοφαρίσει με δικό του σουτ από τη γωνία στο 1:17 και κρατήσει το θρίλερ στο αποκορύφωμά του. Ο Πολ απάντησε με τρομερά δύσκολο δίποντο (122-124), ο Μίντλετον ισοφάρισε στα 42.1", ο Μπρίτζες έγραψε το 124-127 με τρίποντο από τη γωνία στα 25.9", ο Μίντλετον έκανε το ίδιο για το 127-127 στα 22.1" κι ο Μπούκερ πήρε τη μπάλα για το μεγάλο σουτ. Ο Χόλιντεϊ έπαιξε σπουδαία άμυνα, ο Τάκερ έκανε όμως φάουλ με τον αγκώνα κι ο παίκτης των Σανς έβαλε 1/2 βολές για το τελικό 127-128 σε σχεδόν "νεκρό" χρόνο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 54-55, 90-83, 116-116 (κ.α.), 127-129

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 26 (8/13 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 33 (12/21 δίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λόπεζ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 25 (8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φορμπς 3 (1), Πόρτις 6, Τάκερ 3 (1), Κόνατον 9 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τιγκ 6

ΣΑΝΣ (Γουίλιαμς): Μπρίτζες 21 (5/7 τρίποντα), Σάριτς 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Έιτον 20 (8/11 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Μπούκερ 24 (8/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πολ 22 (8/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Πέιν 12 (2), Τζόνσον 13 (3), Κράουντερ 9 (3/9 τρίποντα), Κάρτες, Κρεγκ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 38/68 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 18/19 βολές, 57 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Σανς: 34/64 δίποντα, 17/42 τρίποντα, 9/10 βολές, 53 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Aaron Gash