NBA

Μπακς - Ράπτορς 96-103: Ο Γιάννης είχε 17/17 βολές, αλλά Σιάκαμ και Ανουνόμπι έκριναν τον σκυλοκαυγά

2022 AP PHOTO/ADAM HUNGER

Πιο σκληροί, πιο αποφασιστικοί και συμπαγείς, οι Ράπτορς νίκησαν ξανά τους Μπακς στο Μιλγουόκι (103-96) και σκούπισαν την σειρά της κανονικής περιόδου. Ο τοίχος του Νικ Νερς φρέναρε ξανά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που είχε πάντως 17/17 βολές.

Η τρίτη και τελευταία μονομαχία των Μπακς με τους Ράπτορς στην κανονική περίοδο, ήταν ακόμη ένας... σκυλοκαβγάς. Ήταν ένα ματς με άρωμα playoffs, με μπασκετικό ξύλο, με δύο ομάδες που το αντιμετώπισαν με σοβαρότητα και αποφασιστικότητα, ένα ματς κακό ποιοτικά, αλλά ιδανικό για τους δύο προπονητές που έχουν πολλά να βελτιώσουν προς την τελική ευθεία της regular season. Στο τέλος οι Καναδοί πήραν την νίκη (103-96), για να "σκουπίσουν" τους πρωταθλητές (3/3) και να συνεχίσουν με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην Ανατολής την ώρα που οι Μπακς έχαναν κι άλλο έδαφος προς την κορυφή της Περιφέρειας.

Στο 27-18 το Μιλγουόκι (14-8 εντός και 13-10 εκτός έδρας), που είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (30 πόντοι, 5/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/17 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 35:29) να πέφτει στον κλασικό πλέον τοίχο που του στήνει εδώ και τρία χρόνια ο Νικ Νερς. Κρις Μίντλετον, Γουέσλι Μάθιους, Τζορτζ Χιλ και Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχαν όλοι μαζί 9/36 σουτ, τα τρίποντα μπήκαν στην πρώτη, όχι όμως και στις επόμενες τρεις περιόδους (12/35, 34.3%) κι ο Μάικ Μπουντενχόλζερ περιμένει πλέον με αγωνία την επιστροφή του Τζρου Χόλιντεϊ για να αποκτήσει η ομάδα του συνέπεια, συνοχή και να πορευθεί με πλήρες ρόστερ καθώς θα απουσιάζει μόνο ο Μπρουκ Λόπεζ.

Στο 21-19 ανέβηκαν οι Ράπτορς (12-11 εντός και 9-8 εκτός έδρας), με τον Όου Τζι Ανουνόμπι (24 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να κάνει πολύ πιο σπουδαία δουλειά από αυτή που δείχνουν τα στατιστικά του και τον Πασκάλ Σιάκαμ να γράφει triple-double σε μία εντυπωσιακή βραδιά (30 πόντοι, 8/17 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 40:04). Ο Φρεντ ΒανΒλίτ (17 πόντοι, 7 ασίστ), ο Πρέσιους Άτσουα (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ο Κρις Μπουσέ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο rookie Τζάστιν Σαμπέινι (3 πόντοι, 12 ριμπάουντ) φρόντισαν για να καλυφθούν με τον καλύτερο τρόπο οι απουσίες του Σκότι Μπαρνς και του Κεμ Μπιρτς.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Τρίτης (01:00) απέναντι στους Χοκς στην Ατλάντα.

Εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα, οι Μπακς έχτισαν προβάδισμα εννέα πόντων (11-2) μέσα σε τρία λεπτά με τον Γιάννη στον άσο να σκοράρει, να δημιουργεί, να κλέβει μπάλες και να κάνει τα πάντα στο παρκέ. Πήγαν και στο +14 με τρίποντο του Άλεν στο 4', προς τα τέλη του δωδεκαλέπτου ωστόσο έριξαν στροφές. Είδαν τον Πόρτις να χρεώνεται με τεχνική και τον Μάθιους να αποχωρεί προς τα αποδυτήρια με τραυματισμό στον ώμο, είδαν και τους Ράπτορς να μειώνουν στους επτά (24-17 στο 9') και στους τέσσερις με τρίποντο του Ανουνόμπι, χωρίς να απειλήσουν περισσότερο.

Με Γιάννη, Μίντλετον και Πόρτις στο παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Μπακς κράτησαν τους Καναδούς σε μια απόσταση, όμως ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε "ζεσταθεί" κι αυτό ήταν ένα πρόβλημα για τους γηπεδούχους. Το Μιλγουόκι έχασε την συνοχή του, ο Ανουνόμπι ήταν σπουδαίος, ο Σαμπέινι κατέβαζε τα ριμπάουντ με απίθανη συχνότητα και το 46-46 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους δεν συνιστούσε έκπληξη, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Μπακς στα 9/23 δίποντα, τους Ράπτορς στα 4/15 τρίποντα και ένα ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ο Ανουνόμπι συνέχισε να κάνει ζημιά στους Μπακς και στο ξεκίνημα του β' μέρους, δημιουργικά και εκτελεστικά, με το Τορόντο να περνάει μπροστά με τρεις (55-52), να πηγαίνει και στους έξι (65-59) και να πιέζει τους πρωταθλητές στα όριά τους. Η άμυνα... τοίχος επέστρεψε, η σκληράδα των Ράπτορς ήταν εντυπωσιακή, το ίδιο και η αποφασιστικότητά τους, με τον Γιάννη να "μιλάει" με μακρινό σουτ και με βολές για το 64-65, αλλά το μομέντουμ να βρίσκεται πια στην πλευρά των φιλοξενούμενων. Ο Μάθιους είχε 1/7 τρίποντα σε 22 λεπτά, ο ΝτιΒιντσέντζο 1/4 και οι Μπακς συνολικά 10/30, με 4/18 από την πρώτη περίοδο κι έπειτα.

Το τεράστιο πρόβλημα των Μπακς στο σκοράρισμα, τα δύο επιθετικά φάουλ με τα οποία οι διαιτητές χρέωσαν τον Γιάννη και τα σουτ του Σιάκαμ έδωσαν στο Τορόντο προβάδισμα τριών πόντων (85-82) στα μέσα της τέταρτης, με τον Ανουνόμπι να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ μετά από δικό του χαμένα σουτ και να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 87-93. Κι όταν ο Σιάκαμ έβαλε το μεγάλο σουτ για το 91-98, όλα κρίθηκαν στο Fiserv Forum, με τους Ράπτορς, την καλύτερη ομάδα της βραδιάς, να παίρνει μια δίκαιη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 49-46, 69-73, 96-103

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 16 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Μάθιους 5 (1/8 τρίποντα), Πόρτις 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 30 (5/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/17 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), ΝτιΒιντσέντζο 3 (1), Νουόρα, Κόνατον 5 (1), Χιλ 8 (3/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νικ Νερς): Γουατανάμπε, Σιάκαμ 30 (8/17 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άτσουα 14 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ανουνόμπι 24 (6/10 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΒανΒλίτ 17 (3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαμπέινι 3 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μπουσέ 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μίχαϊλιουκ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 14/38 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 32/35 βολές, 49 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 13 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Τορόντο Ράπτορς: 28/56 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 11/20 βολές, 65 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 14 λάθη, 25 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ