NBA

Μπακς - Πέλικανς 135-110: Ο Αντετοκούνμπο οργίασε με 50άρα και το Μιλγουόκι ρολάρει την κατάλληλη στιγμή

2022 AP PHOTO/MORRY GASH

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Μπακς, που επικράτησαν με 135-110 των Πέλικανς στο Μιλγουόκι. Πενηντάρα για τον καυτό Γιάννη Αντετοκούνμπο, που δεν είχε αντίπαλο και διέλυσε την αποδυναμωμένη λόγω απουσιών ομάδα της Νέας Ορλεάνης.

Το πρώτο από τα τέσσερα σερί εντός έδρας παιχνίδια που θα δώσουν οι Μπακς τις επόμενες ημέρες, αποδείχθηκε εύκολη αποστολή. Η ομάδα του Μιλγουόκι επικράτησε με 135-110 των Πέλικανς στο Fiserv Forum, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει πράγματα και θαύματα για την πέμπτη πενηντάρα της καριέρας του και για μία άνετη νίκη που ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για τα Ελάφια.

Στο 33-17 ανέβηκαν οι Μπακς (20-5 εντός και 13-12 εκτός έδρας), που πέρα από τον φαντασμαγορικό ηγέτη τους, είχαν τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει ακόμα μία All-Star εμφάνιση και τους Μίντλετον, Ινγκλς, Κόνατον, Μάθιους να προσφέρουν σημαντικές λύσεις για το αποτέλεσμα. Ο Μίντλετον έμεινε ξανά εκτός αρχικής πεντάδας, είχε όμως εξαιρετικά διαστήματα που έδειξαν πόσο διαφορετικοί θα είναι οι πρωταθλητές του 2021 όταν εκείνος ανακτήσει το χαμένο έδαφος.

Στο 26-25 έπεσαν οι Πέλικανς (17-9 εντός και 9-16 εκτός έδρας), με τον Γουίλι Γκριν να μη βρίσκει τρόπους για να καλύψει τις απουσίες των Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, Μπράντον Ίνγκραμ, Ζάιον Γουίλιαμσον και να βλέπει την ομάδα της Νέας Ορλεάνης να γνωρίζει μία φυσιολογική ήττα. Αρκετοί έκαναν καλή προσπάθεια, ουδείς όμως προβλημάτισε πραγματικά τους γηπεδούχους.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Σάρλοτ Χόρνετς, τα ξημερώματα της Τετάρτης στις 03:00.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Επιτέθηκε στον Βαλαντσιούνας από την πρώτη φάση του αγώνα και σε τρία λεπτά μέτρησε 7/4/1, έκλεισε την περίοδο με 18 πόντους από 8/9 σουτ σε οκτώ λεπτά και είχε 29 στο ημίχρονο. Σε κάτι λιγότερο από 16 λεπτά. Με επελάσεις, με λέι-απς, με καρφώματα, με fadeaway σουτάκια, με τρίποντο, με κάθε πιθανό τρόπο.

Στο δεύτερο μέρος δεν χρειάστηκε να πιεστεί περισσότερο, ειδικά από τη στιγμή που ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο μετά από μία επαφή σε drive προς το καλάθι, έπιασε όμως πολύ εύκολα την σαραντάρα και στο φινάλε έπιασε και την πενηντάρα με διαδοχικά τρίποντα, σε άλλη μία βραδιά που έμοιαζε απλώς με ακόμα μία ημέρα στο γραφείο για εκείνον.

σε 30:20

58-44 οι πόντοι στη ρακέτα, 13-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 39-41 οι πόντοι από τον πάγκο, 16-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 20-12 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Με τον Αντετοκούνμπο να "χτυπάει" ξανά και ξανά τον Βαλαντσιούνας, οι Μπακς μπήκαν στο ματς εντυπωσιακά. Το 12-2 στο τρίτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα και της αστοχίας των Πέλικανς (0/7 σουτ), με τον Γιάννη να φτάνει τους 16 σε επτά λεπτά και την παρέα του να κρατάει ένα καλό προβάδισμα (26-12) πριν πατήσει παρκέ ο Μίντλετον. Ο έμπειρος περιφερειακός έδωσε επτά πόντους για το 37-19 της περιόδου, στην οποία το Μιλγουόκι είχε 12/13 δίποντα και 20 πόντους στη ρακέτα, 16 περισσότερους από εκείνους της Νέας Ορλεάνης που δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Με τον Greek Freak να σκοράρει όσο θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει, το ζητούμενο για τους Μπακς ήταν να βάλουν και τα σουτ. Δεν το έκαναν στο βαθμό που ήθελαν, με αποτέλεσμα οι Πέλικανς να μειώσουν στους δέκα (44-34) στο 16'. Δεν κατάφεραν πάντως πολλά, δεν τρόμαξαν τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να στηρίζονται στον ηγέτη τους και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +18 (62-44) χάρη στους δικούς του 29, αλλά και στα 22/28 δίποντα. Είχαν, βέβαια, 5/23 τρίποντα και αυτή ήταν μία επίδοση που χτυπούσε στο μάτι.

Πώς την κάλυψαν; Με τον Κόνατον και τον Χόλιντεϊ να έχουν 3/3 για το 73-50 στο ξεκίνημα του β' μέρους. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν όσο χρειάζονταν για να μην προβληματιστούν, ο Λόπεζ με γκολ-φάουλ έγραψε το 92-72 στο 32' και ο Γιάννης πέρασε πολύ χρόνο στον πάγκο καθώς το 106-88 στο τέλος της τρίτης ήταν αρκετά καλό για τους Μπακς. Δεν τους είχε εξασφαλίσει το αποτέλεσμα, ωστόσο οι Πέλικανς δεν είχαν αρκετό ταλέντο και βάθος έστω για να τους προβληματίσουν.

Κάρτερ και Νουόρα είχαν από ένα τρίποντο για το 115-93 στις αρχές της τέταρτης και από εκεί και πέρα το ματς δεν είχε πλέον ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ο Μπουντενχόλζερ έκανε διαχείριση, με όλους τους παίκτες του, μέχρι ο Αντετοκούνμπο να βάλει διαδοχικά τρίποντα για την πενηντάρα, την πέμπτη της καριέρας του, που ξεσήκωσε το κοινό και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτή την καταπληκτική βραδιά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-19, 62-44, 106-88, 135-110

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 50 (17/22 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 15 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Άλεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 17 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ινγκλς 9 (3/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάθιους 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μίντλετον 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 5 (1), Κάρτερ 6 (2), Μαμουκελασβίλι 2, Μπότσαμπ, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Γουίλι Γκριν): Μάρσαλ 8 (0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέρφι 16 (4/6 τρίποντα), Βαλαντσιούνας 16 (7/16 σουτ), Τζόουνς 11 (2), Αλβαράδο 18 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Χέιζ 6, Γκρέιαμ 10 (2), Λούις 15 (7/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νανς 10 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 26/53 δίποντα, 17/43 τρίποντα, 12/20 βολές, 63 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Νιου Ορλίανς Πέλικανς: 28/58 δίποντα, 13/34 τρίποντα, 15/21 βολές, 45 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ