NBA

Μπακς - Νικς 123-108: Ραψωδία Αντετοκούνμπο και νίκη για το Μιλγουόκι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Νικς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Νικς Ⓒ 2022 MORRY GASH/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να τα κάνει όλα (38/13/5) και τους Χόλιντεϊ και Μίντλετον να ακολουθούν, οι Μπακς νίκησαν με 123-108 τους Νικς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 31-20.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε όρεξη, οι Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον... επίσης και αυτό ήταν το μόνο που χρειαζόντουσαν οι Μπακς για να νικήσουν με 123-108 τους Νικς.

Τα "Ελάφια" ζορίστηκαν για τρία δωδεκάλεπτα κόντρα στους Νεοϋορκέζους, δείχνοντας να επηρεάζονται από το σκληρό παιχνίδι των Νικς. Ένα ξέσπασμα του Γιάννη όμως στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για το Μιλγουόκι για να φτάσει στην νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 38 πόντους με 12/19 σουτ (2/6 τρίποντα), 12/16 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο έδειξε τον δρόμο για ακόμα ένα βράδυ στους Μπακς, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 24 πόντους και τον Κρις Μίντλετον 20 πόντους.

Για τους Νικς, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 25 πόντους και ο Αρ Τζέι Μπάρετ 20 πόντους (αλλά με 6/20 σουτ), ενώ ο Τζούλιους Ραντλ έμεινε στους 9 πόντους και τα 11 ριμπάουντ.

Στο 31-20 το ρεκόρ των Μπακς που συνεχίζουν να παλεύουν για να ανέβουν στην κατάταξη της Ανατολης, στο 23-27 οι Νικς που παραμένουν εκτός 10αδας.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς τα ξημερώματα της Δευτέρας (02:00) με τους Ντένβερ Νάγγετς και πάλι στο Μιλγουόκι.

Με τον Γιάννη να μπαίνει φουριόζος και να σημειώνει 9 μαζεμένους πόντους οι Μπακς άνοιξαν το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 15-10. Οι Νικς μείωσαν άμεσα σε 18-17, ωστόσο το Μιλγουόκι δεν επηρεάστηκε και σταδιακά έχτισε πάλι μία διαφορά, ξεφεύγοντας με 37-27, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 39-30, με τον Γιάννη να έχει ήδη 13 πόντους με 6/6 σουτ (1/1 τρίποντο) και τον Τζρου Χόλιντεϊ 8 πόντους με 3/3 σουτ (2/2 τρίποντα).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Νέρλενς Νόελ να κάνει ένα σκληρό φάουλ στον Γιάννη (χρεώθηκε ως flagrant 1), με τους Μπακς να ξεφεύγουν με 44-30 και 57-42, έχοντας σε εκείνο το σημείο 8/15 τρίποντα. Οι Νικς ωστόσο αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τους Γκράιμς και Μπάρετ μείωσαν σε 57-51, ενώ λίγο αργότερα μείωσαν και σε 62-58 με το πρώτο καλάθι του Ραντλ στο παιχνίδι. Την ίδια στιγμή, ο Γιάννης υπέπεσε σε 3 μαζεμένα φάουλ μέσα σε 2 λεπτά, με αποτέλεσμα να περάσει εμφανώς εκνευρισμένος στον πάγκο. Και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκαν οι Νικς μειώνοντας σε 64-63, με τον Κόνατον ωστόσο να ευστοχεί σε buzzer-beater τρίποντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το 67-63.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Νικς να έχουν κλείσει καλά τους χώρους στον Γιάννη και την ίδια στιγμή να σκοράρουν όσο χρειαζόταν στην επίθεση για να μένουν κοντά στο σκορ. Ακόμα κι έτσι, το Μιλγουόκι ξέφυγε κάποια στιγμή με 77-70 χάρη σε μαζεμένους πόντους του Χόλιντεί, με τους Νικς όμως να μην κάνουν πίσω και με τον Φουρνιέ να δίνει συνεχώς λύσεις να μειώνουν σε 83-82. Δεν αξιοποίησαν όμως τις ευκαιρίες που είχαν για να περάσουν μπροστά, με το Μιλγουόκι να κλείνει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 93-88, με τον Αντετοκούνμπο να έχει φτάσει τους 26 πόντους.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Μπακς είδαν τον Γιάννη να το παίρνει... προσωπικά και να σημειώνει 7 σερί πόντους, βοηθώντας τους να ξεφύγουν με 102-93. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Άλεν έπειτα από μία απίστευτη πάσα του Γιάννη για το 105-94, τρεις βολές του Μίντλετον για το 108-94 και νέο τρίποντο του Μίντλετον για το 113-97, με τα πράγματα να δείχνουν να παίρνουν τον δρόμο τους.

Οι Νικς όμως δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 113-105. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση πάλι ο Γιάννης και με 5 σερί πόντους έκανε το σκορ 118-105 με 1 λεπτό να μένει για το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι είχε κριθεί, με τους Μπακς να αδειάζουν στο τέλος τον πάγκο τους και να πανηγυρίζουν την 31η φετινή τους νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-30, 67-63, 93-88, 123-108

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 38 (2/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 20 (7/18 σουτ, 1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτις 5 (2/10 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 24 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Άλεν 15 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα, Χιλ 7 (1), Μάθιους 2, Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 4, Γουίγκιτον

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Τομ Τίμποντο): Ραντλ 9 (11 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 7 (6 ριμπάουντ), Γουόκερ 8 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φουρνιέ 25 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάρετ 23 (6/20 σουτ, 3 τρίποντα), Τόπιν 5, Νόελ 5 (5 ριμπάουντ), Μπερκς 10 (2), Κουίκλι 5 (1), Γκράιμς 11 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 27/46 δίποντα, 14/43 τρίποντα, 27/31 βολές, 47 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Νιου Γιορκ Νικς: 25/44 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 45 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΗΠΑ