NBA

Μπακς - Νετς 107-96: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι ισοφάρισαν στο 2-2, το Μπρούκλιν έχασε και τον Ίρβινγκ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πανηγυρίζει στο Game 4 της σειράς Νετς - Μπακς (13/6/2021) 2021 AP PHOTO/MORRY GASH

Ο ασταμάτητος Γιάννης Αντετοκούνμπο (34/12/3) οδήγησε τους Μπακς στη νίκη επί των Νετς (107-96) και στο 2-2 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής, την ώρα που το Μπρούκλιν έπαιζε χωρίς τον Τζέιμς Χάρντεν και έχανε και τον Καϊρί Ίρβινγκ στα μέσα της δεύτερης περιόδου (VIDEOS).

Ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε ξανά εκτός αγώνα, ο Καϊρί Ίρβινγκ αποχώρησε έξι λεπτά πριν από τη ημίχρονο, ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε μόνος και οι Νετς δεν άντεξαν. Οι Μπακς πήραν τη νίκη (107-96) το βράδυ της Κυριακής, ισοφάρισαν στο 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής και τώρα κοιτάζουν το Game 5 με στόχο το μπρέικ στο Barclays Center που θα τους δώσει το πλεονέκτημα και την ευκαιρία να καθαρίσουν την πρόκριση στους τελικούς της Περιφέρειας στο Fiserv Forum.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι η αρχή και το τέλος και στις δύο άκρες του παρκέ (34 πόντοι, 13/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/10 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη σε 38:21), το Μιλγουόκι δεν έθελξε με την απόδοσή του, πήρε όμως το αποτέλεσμα και αυτό θα κρατήσει στο τέλος της ημέρας. Ο Κρις Μίντλετον δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός όσο στο Game 3 αλλά γέμισε τη στατιστική του με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Τζρου Χόλιντεϊ κι ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, ο Πι Τζέι Τάκερ έκανε τη διαφορά όχι με τη δεδομένα καλή άμυνά του, αλλά και με την συνεισφορά του στο σκοράρισμα και τα Ελάφια θα πρέπει να ανυπομονούν για το Game 5 που θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (02:30 ώρα Ελλάδας) στο Μπρούκλιν.

Δύσκολο βράδυ για τους Νετς, με τον Ίρβινγκ να στέκεται άτυχος την ώρα που έβρισκε ρυθμό, τον Κέβιν Ντουράντ να παλεύει μόνος εναντίον όλων (28 πόντοι, 8/17 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ) στα 42 λεπτά που έμεινε στο παρκέ και γύρω του να μην υπάρχει έστω ένας ικανός να τον υποστηρίξει απέναντι σε μια ομάδα που έμοιαζε με καρχαρία που μύρισε αίμα. Κακό βράδυ για τον Μάικ Τζέιμς (5 πόντοι, 1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη σε 20 λεπτά), ο οποίος δεν άρπαξε την ευκαιρία.

Στην άλλη ημιτελική σειρά της Ανατολής, οι Σίξερς προηγούνται 2-1 των Χοκς.

Εντυπωσιακοί, κυρίως στην άμυνα, οι Νετς μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι για το σημαντικότερο βήμα πρόκρισης. Ντουράντ και Ίρβινγκ - Γκρίφιν έγραψαν το 2-9 στο τέταρτο λεπτό, με τον Μπουντενχόλζερ να καλεί νωρίς το πρώτο timeout και τον Αντετοκούνμπο να επιστρέφει με τρίποντο και ασίστ στον Τάκερ για το 9-9 μέσα σε δύο λεπτά. Ένα ξέσπασμα τριών τριπόντων από τους Μπακς σε διάστημα 36 δευτερολέπτων έβαλε φωτιά στο Fiserv Forum, όμως και πάλι το Μπρούκλιν κρατήθηκε μπροστά στο φινάλε της περιόδου (23-26) καθώς οι γηπεδούχοι μετρούσαν 4/13 δίποντα.

Οι Νετς έτρεξαν ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου για να χτίσουν προβάδισμα 11 πόντων (23-34), όμως τα τρίποντα του Τάκερ κράτησαν τους Μπακς όρθιους. Τα Ελάφια έτρεξαν ένα επί μέρους 14-2 για να περάσουν μπροστά (37-36), είδαν τον Ίρβινγκ να προσγειώνεται στο πόδι του Γιάννη και να αποχωρεί με διάστρεμμα 5:52 πριν από το ημίχρονο, ο Μπουντενχόλζερ δικαιώθηκε σε ένα challenge καθώς το τρίτο επιθετικό φάουλ του Αντετοκούνμπο μετατράπηκε σε γκολ-φάουλ υπέρ του με το 53-48 του ημιχρόνου να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα, αλλά και τον Ντουράντ εντελώς μόνο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με έναν τραυματισμό του Τάκερ σε σκριν των Νετς, αλλά και με τον Ίρβινγκ οριστικά εκτός αγώνα. Ο Αντετοκούνμπο έγραψε το 64-50, ο Μίντλετον έβαλε εκτός ισορροπίας τρίποντο για το 81-69 στο τέλος της τρίτης περιόδου και οι Μπακς κράτησαν τους αντιπάλους τους σε απόσταση ασφαλείας, γνωρίζοντας ότι από τη δική τους απόδοση θα κρίνονταν όλα τουλάχιστον στη βραδιά.

Το δεύτερο τρίποντο του Κόνατον (84-71) πίεσε ακόμη περισσότερο το Μπρούκλιν, ο Τάκερ έδωσε ξανά λύσεις και στο σκοράρισμα και όταν ο Μίντλετον σκόραρε από την κορυφή για το 94-78, το ματς κρίθηκε οριστικά. Οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε. Οι Νετς είχαν συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στο βάθος των γηπεδούχων, ο Νας άδειασε τον πάγκο του 4:28 πριν από το τέλος και τα τελευταία λεπτά ήταν μια εντελώς τυπική διαδικασία.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 53-48, 81-69, 107-96

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (13/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/10 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεζ 6 (2/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μίντλετον 19 (4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 14 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πόρτις, Κόνατον 8 (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Φορμπς 10 (2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπράιαντ, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Μέριλ, Τζάκσον, Τουπάν 3 (1)

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 28 (8/17 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 8 (2/6 τρίποντα), Γκρίφιν 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 7, Ίρβινγκ 11 (1), Σάμετ 5 (1), Τζέιμς 5 (1), Κλάξτον 4, Τάιλερ Τζόνσον 2, Πέρι 2, Κιόζα 5, Καμπαρό 3 (1), Αλιζέ Τζόνσον

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 23/41 δίποντα, 16/47 τρίποντα, 13/20 βολές, 53 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 26/50 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 14/18 βολές, 54 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΤΖΕΙΜΣ ΧΑΡΝΤΕΝ ΚΕΒΙΝ ΝΤΟΥΡΑΝΤ