NBA

Μπακς - Κινγκς 126-113: Αντετοκούνμπο και Χόλιντεϊ χόρεψαν το Σακραμέντο στη Greek Night του Μιλγουόκι

2022 AP PHOTO/MATT SLOCUM

Μεγάλη εμφάνιση από τους Τζρου Χόλιντεϊ - Γιάννη Αντετοκούνμπο που έβαλαν μαζί 66 πόντους, για να νικήσουν οι Μπακς τους Σακραμέντο Κινγκς (126-113) στη Greek Night του Μιλγουόκι.

Ξημερώματα Πέμπτης (8/12), μία ημέρα μετά από τα 28α γενέθλια του Γιάννη Αντετοκούνμπο, το Fiserv Forum βάφτηκε γαλανόλευκο. Οι Μπακς φόρεσαν τις city edition εμφανίσεις, τοποθέτησαν το μπλε παρκέ και στις εξέδρες είδαν χιλιάδες Έλληνες για την ετήσια Greek Night που είχε Κωνσταντίνο Αργυρό, παραδοσιακούς χορούς και ακόμα ένα show από τον κορυφαίο παίκτη του NBA που κουβάλησε την ομάδα του Μιλγουόκι στη νίκη (126-113) επί των αναγεννημένων Σακραμέντο Κινγκς του Μάικ Μπράουν.

Ο Greek Freak αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ, καθώς έκανε δύο φορές από δύο σε μικρό διάστημα, ωστόσο πάτησε το γκάζι στα μέσα της τέταρτης περιόδου και διέλυσε τις αμφιβολίες. Στο 18-6 ανέβηκαν οι Μπακς (12-3 εντός και 6-3 εκτός έδρας), με τον Αντετοκούνμπο να γεμίζει μαγικά τη στατιστική του και να έχει άξιο συμπαραστάτη τον Τζρου Χόλιντεϊ που ήταν και πάλι μαγικός, σε άμυνα κι επίθεση, στο σκοράρισμα, στο ριμπάουντ και στη δημιουργία. Μαζί είχαν 66 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Ο Κρις Μίντλετον ήταν θετικός χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, ο Άλεν κι ο Λόπεζ ακολούθησαν κι ο Μάικ Μπουντενχόλζερ είχε ένα γεμάτο ρόστερ να διαχειριστεί σε μία περίοδο που στο Μιλγουόκι θέλουν να πιεστούν για να δουν αν χρειάζεται να αλλάξουν κάτι πριν από την Trade Deadline.

Στο 13-10 έπεσαν οι Κινγκς (8-4 εντός και 5-6 εκτός έδρας), που δεν έχουν καμία σχέση με τους Κινγκς που γνωρίζαμε τα προηγούμενα χρόνια. Ο Ντομάντας Σαμπόνις άγγιξε το triple-double, οι Χάρισον Μπαρνς, Κίγκαν Μάρεϊ, Μαλίκ Μονκ, Κέβιν Χέρτερ είχαν καλά διαστήματα, απλώς ο Ντι'Άαρον Φοξ δεν ήταν αποτελεσματικός και γι' αυτό το Σακραμέντο σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για ένα πολύ μεγάλο διπλό. Το σημαντικό για τον Μάικ Μπράουν είναι ότι η ομάδα του ήταν ανταγωνιστική και έδειξε για ακόμα μία φορά τις τελευταίες εβδομάδες ότι θα βρίσκεται στο γκρουπ που θα παλέψει για την εξάδα της Δύσης.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (05:00) στο Ντάλας.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Αν δεν είχε κάνει δύο γρήγορα φάουλ στο ξεκίνημα της δεύτερης και άλλα δύο γρήγορα φάουλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου θα είχε παίξει περισσότερο και πιθανότατα θα είχε γράψει άλλο ένα triple-double.

Τι έχει όμως σημασία; Ότι τη στιγμή που έκανε το πέμπτο του φάουλ, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, απαίτησε από τον προπονητή του να μείνει στο ματς. Ήταν μία δοκιμασία που ήθελε να αντιμετωπίσει για να ωριμάσει ακόμη περισσότερο. Ήξερε τι δεν έπρεπε να κάνει, δημιούργησε για τους γύρω του και απέφυγε το έκτο φάουλ, σε μία βραδιά που τον κράτησε στα φαβορί για το βραβείο του MVP.

Στους τελευταίους έξι αγώνες σουτάρει με 76.5% στις βολές, απέναντι στο Σακραμέντο είχε 9/10, ενώ τα δύο τρίποντα που έβαλε ήταν σε καταστάσεις catch-and-shoot στις οποίες δεν έδειξε τον παραμικρό δισταγμό πριν εκτελέσει.

σε 32:44

56-48 οι πόντοι στη ρακέτα, 11-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 19-27 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 4-8 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 25-11 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ).

Αν και οι Κινγκς μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς (0-8 στο δεύτερο λεπτό), οι Μπακς δεν ένιωσαν άβολα. Χόλιντεϊ, Μίντλετον και Αντετοκούνμπο έκαναν το παιχνίδι τους για να απαντήσουν με ένα 8-2, πριν ο Γιάννης βάλει τρίποντο και η ομάδα του πάρει το πρώτο της προβάδισμα (17-16) στο πέμπτο λεπτό. Πόρτις και Λόπεζ έκαναν θραύση στο σκοράρισμα για το 28-25 στο 8', στο οποίο οι δύο ομάδες σούταραν καταπληκτικά και μετρούσαν 15 ασίστ για ένα λάθος, πριν ο Greek Freak κλείσει την περίοδο στο 34-29. Μια περίοδο που είχε χορταστικό μπάσκετ, ελάχιστα λάθη και ελάχιστα φάουλ.

Ο Αντετοκούνμπο έκανε δύο γρήγορα φάουλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως απάντησε με κάρφωμα και με ασίστ σε τρίποντο του Μίντλετον για το 39-35. Το Μιλγουόκι κράτησε το προβάδισμα είτε με τον ηγέτη του στο παρκέ, είτε με εκείνον στον πάγκο (49-42 στο 18'), ο απίθανος Χόλιντεϊ έφτασε το 17/2/3 στα μέσα του δωδεκαλέπτου έχοντας 6/7 σουτ, όμως οι Κινγκς έμεναν συνεχώς κοντά, δεν ένιωθαν φόβο και δεν αντιμετώπιζαν κάτι που μπορούσε να τους γονατίσει. Απλώς κάθε φορά που έφταναν κοντά στο προσπέρασμα, έβλεπαν κάποιον να τους κόβει τα πόδια, δείγμα του πόσο κυνικοί μπορούν να γίνουν οι Μπακς όταν αντιμετωπίζουν αξιόλογους αντιπάλους.

Μετά από τον Κωνσταντίνο Αργυρό και τους παραδοσιακούς χορούς στην ανάπαυλα, ο Αντετοκούνμπο βγήκε για ακόμα μία φορά με αποφασιστικότητα στην τρίτη περίοδο, όμως έκανε και πάλι δύο γρήγορα φάουλ που του έκοψαν τη φόρα στα μέσα του δωδεκαλέπτου. Ένα τρίποντο του Κόνατον (92-84) βοήθησε τους γηπεδούχους να κρατήσουν το τιμόνι του οδηγού, όμως στο φινάλε του δωδεκαλέπτου το 97-94 άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Και οι Κινγκς ήταν πραγματικά επικίνδυνοι.

Με τον Γιάννη στο παρκέ, οι Μπακς ήταν το αφεντικό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στο 40' ο Greek Freak έκανε το πέμπτο του φάουλ, απαίτησε να μείνει στο ματς και πήρε τεράστιο ρίσκο καθώς το Σακραμέντο συνέχισε να διεκδικεί την νίκη, είδε τον Μίντλετον να βάζει μεγάλο τρίποντο, έφτιαξε αυτός το σουτ του Άλεν για το 109-101 και σκόραρε βολές και σημαντικό καλάθι για το 115-105 στα 5:05 πριν από το φινάλε. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς έχασε το ενδιαφέρον του, τουλάχιστον για τον νικητή, με τον Γιάννη να χαρίζει θέαμα και να καθαρίζει την παρτίδα χωρίς πολλά-πολλά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-29, 68-61, 97-94, 126-113

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 35 (10/17 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόπεζ 17 (2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), Άλεν 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 31 (10/19 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόρτις 7 (5 ριμπάουντ), Κόνατον 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 3 (1), Χιλ 3 (1), Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Μαμουκελασβίλι

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Μπαρνς 20 (2), Μάρεϊ 15 (3), Σαμπόνις 23 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χέρτερ 13 (3), Φοξ 15 (5/16 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4, Μονκ 16 (7/19 σουτ, 6 ριμπάουντ), Οκπάλα, Μέτου 5 (1), Λάιλς, Ντελαβεντόβα, Χολμς 2, Έλις, Λεν

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/63 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 20/24 βολές, 60 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σακραμέντο Κινγκς: 31/53 δίποντα, 12/38 τρίποντα, 15/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη, 17 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ