FIBA EUROPE CUP

Μόρναρ Μπαρ - Ηρακλής 88-65: Βαριά ήττα στο ντεμπούτο του Κουφού στον πάγκο

Ο Λιντς με την φανέλα του Ηρακλή
Ο Λιντς με την φανέλα του Ηρακλή PHOTO CREDITS: FIBA/FIBA EUROPE CUP

Ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικός για ένα δεκάλεπτο ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Μαυροβούνιο γνωρίζοντας την ήττα με 88-65 από την Μόρναρ Μπαρ για το FIBA Europe Cup.

Για δέκα αγωνιστικά λεπτά ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικός ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ηττήθηκε στο Μαυροβούνιο από τη Μόρναρ Μπαρ με 88-65 για την 3η αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Το ντεμπούτο του Κουφού στον πάγκο δεν συνδυάστηκε με μία καλή εμφάνιση καθώς ο Γηραιός είχε προβλήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνά του, ιδίως στο δεύτερο μισό.

Η ομάδα του Μαυροβουνίου εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες που της έδωσε ο Ηρακλής που από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έριξε την απόδοσή του και επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Ντάγκλας με 16 πόντους ενώ για τη Μόρναρ Μπαρ ξεχώρισε ο Γκόρντιτς με 16 πόντους.

Με δύο μεγάλα τρίποντα από τους Αγραβάνη και Ντάγκλας καθώς και ένα εύκολο καλάθι του Λιντς, ο Ηρακλής πήρε από την αρχή του αγώνα προβάδισμα οκτώ πόντων απέναντι στους γηπεδούχους (0-8). Η Μόρναρ Μπαρ βρήκαν σουτ από την περιφέρεια και μείωσαν στον πόντο για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με ένα πόντο (25-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μόρναρ Μπαρ πάτησε γκάζι έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ηρακλή και ξέφυγε με 12 πόντους στα μισά της περιόδου (43-31). Οι παίκτες του Κουφού ήταν αναποτελεσματικοί στην επίθεση την ώρα που η άμυνά τους είχε κενά και πήγαν στα αποδυτήρια στο -10.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα που έχτισαν στο πρώτο παρά την προσπάθεια του Ηρακλή να μειώσει. Η Μόρναρ Μπαρ μάζεψε τα επιθετικά ριμπάουντ έχοντας έξτρα ευκαιρίες στην επίθεση τις οποίες και εκμεταλλεύτηκε. Αντιθέτως ο Ηρακλής σπατάλησε τις δικές του και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων χάνοντας εν τέλει το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούκελτσικ, Γκριτζιόνι, Περτσιαβάλε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 47-37, 69-52, 88-65

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ (Μίλοβιτς): Ντέιβις 15 (4/7 δίποντα), Γκόρντιτς 16 (5/9 δίποντα, 10 ασίστ), Μάρλιουκιτς, Μόσλεϊ 9, Ζιβάνοβιτς, Γέρεμιτς 9 (3), Λάζιτς 8 (12 ριμπάουντ), Λιούις 10 (1), Μίκοβιτς 13 (2/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μίκοβιτς Μ 2, Ρακότσεβιτς 6, Σέχοβιτς

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός):Αγραβάνης 9 (8 ριμπάουντ), Ντάγκλας 16 (4), Φίλιος 6 (1), Χαριτόπουλος 2, Τέιλορ 2, Ντάνιελς 5 (6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 11 (2), Λιντς 6 (6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 2 (0/5 τρίποντα), Γούλριτζ 6 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μόρναρ Μπαρ: 21/44 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 41 ριμπάουντ (32+9), 17 ασίστ, 10 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 14/33 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 10/15 βολές, 43 ριμπάουντ (31+12), 11 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα, 7 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την επόμενη αγωνιστική στους ομίλους του FIBA Europe Cup ο Ηρακλής υποδέχεται τη Λέιντεν (3/11, 20:30) ενώ η Μόρναρ Μπαρ υποδέχεται τη Μπαχτσεσεχίρ (3/11, 20:00).