NBA

Μάβερικς - Σίξερς 95-113: Κυρίαρχος Εμπίντ, ισοπέδωσε το Ντάλας

Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς
Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς Ⓒ 2021 CHRIS SZAGOLA / ASSOCIATED PRESS

Με τον Τζοέλ Εμπίντ να μην έχε αντίπαλο και να σταματάει στους 36 πόντους, οι Σίξερς άλωσαν το Ντάλας επικρατώντας εύκολα με 113-95 των - χωρίς Πορζίνγκις - Μάβερικς του εξαιρετικού Λούκα Ντόντσιτς.

Οι Σίξερς συνεχίζουν να καλπάζουν. Τελευταίο θύμα τους οι - χωρίς Πορζίνγκις (ξεκούραση) - Μάβερικς, τους οποίους νίκησαν με άνεση με 95-113 μέσα στο Ντάλας.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 36 πόντους (23 στο πρώτο ημίχρονο) έδειξε τον δρόμο στους Σίξερς, με τον Φουρκάν Κορκμάζ να προσθέτει 20 πόντους, σε μια βραδιά που οι Σίξερς πήραν για τα καλά το χέρι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα - όταν ξέφυγαν με 48-60 - και κλείδωσαν την νίκη στην τρίτη περίοδο όταν ανέβασαν την διαφορά στους πόντους 19 πόντους (69-88).

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 32 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράνσον 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-30, 48-60, 69-88, 95-113

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 12 (2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κλέμπερ 3 (1), Μπράνσον 15 (6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 32 (2/7 τρίποντα), Ρίτσαρντσον 7, Μέλι, Χάρνταγουεϊ 9 (3), Μαριάνοβιτς 2, Πάουελ 3, Κόλεϊ-Στάιν, Μπερκ 2, Ρέντικ 4 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο), Μπέι 2, Χίντον 2, Γκριν 2

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 10 (4/11 σουτ, 1 τρίποντο), Γκριν 6 (2), Εμπίντ 36 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίμονς 8 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάρι 8 (2), Σκοτ 4, Ριντ, Χάουαρντ 4 (7 ριμπάουντ), Μάξεϊ, Θάιμπουλ 7 (1), Τάκερ, Μιλτον 10 (5 ασίστ), Κορκμάζ 20 (4), Τζο, Τζόουνς

Photo Credits: ⓒ 2021 Chris Szagola / Associated Press