NBA

Μάβερικς - Νάγκετς 113-117: Σούπερ Πόρτερ, επισκίασε με 30αρα το triple-double του Ντόντσιτς

Ο Μάικλ Πόρτερ σε αγώνα των Νάγκετς με τους Λέικερς την σεζόν 2019/20
Ο Μάικλ Πόρτερ σε αγώνα των Νάγκετς με τους Λέικερς την σεζόν 2019/20 Ⓒ 2020 MARK J. TERRILL/ASSOCIATED PRESS

Με τον Μάικλ Πόρτερ να βρίσκεται σε τρομερή βραδιά και να σταματάει στους 30 πόντους, οι Νάγκετς άλωσαν με 117-113 το Ντάλας παρά το νέο triple-double του Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Μάικλ Πόρτερ έλειψε αρκετό καιρό λόγω κορονοϊού, οπότε θέλει να καλύψει το χαμένο έδαφος. Και κόντρα στους Μάβερικς το έκανε και με το παραπάνω, οδηγώντας τους Νάγκετς στην νίκη με 113-117 μέσα στο Ντάλας.

Ο δευτεροετής φόργουορντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους και 8 ριμπάουντ. Και ήταν αυτός που εν πολλοίς καθόρισε τις ισορροπίες στο τέλος, αφού με το παιχνίδι να βρίσκεται στον πόντο στην τέταρτη περίοδο ήταν υπεύθυνος για ένα επιμέρους σκορ 10-1 των Νάγκετς, με το οποίο μετέτρεψαν το 106-104 εναντίον τους σε 107-114 υπέρ τους, σημειώνοντας 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που "κλείδωσε" την νίκη.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζαμάικαλ Γκριν με 17 πόντους και ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 16 πόντους (πριν αποβληθεί για χτύπημα στον Χάρνταγουεϊ) ακολούθησαν τον Πόρτερ σε απόδοση.

Για τους Μάβερικς, που είδαν μία ανατροπή 12 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο να πηγαίνει στράφι, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 35 πόντους, 11 ριμπάουντ και 16 ασίστ, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 19 πόντους και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 16 πόντους, αλλά με 6/18 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-38, 58-70, 94-92, 113-117

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πορζίνγκις 16 (6/18 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 19 (7/18 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 2, Μράνσον 12 (2), Ντόντσιτς 35 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 λάθη), Τζόνσον 16 (2), Ιγούντου 2, Μαριάνοβιτς 2, Μπερκ 9 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 2, Μπάρτον 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιόκιτς 20 (10 ριμπάουντ), Μάρεϊ 16 (2), Χάρις 10 (2), Γκριν 17 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πόρτερ 30 (6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καμπάσο, Μόρις 8 (6 ασίστ), Χάμπτον, Ντοζίερ 8 (2)

Photo Credits: ⓒ 2020 Mark J. Terrill/Associated Press